Je to skvělý a pohodový kluk, který vždycky bojoval za tým a nepokazil žádnou legraci. I přes obrovskou tragédii, která ho postihla, jsme s ním a držíme palce, ať se brzy zotaví.

Tak hovoří přátelé a fanoušci sportovního klubu HC Mountfield o osmnáctiletém  hokejistovi Romanu Bernatovi ze Soběslavi, který přišel po srážce s nákladním autem o nohu. Momentálně je stále hospitalizovaný v budějovické nemocnici a jeho budoucnost je nejistá. S vrcholovou sportovní kariérou se ale bude muset v každém případě rozloučit. Podle neoficiálních informací Deníku zřejmě lékaři mladíka dosud udržují v umělém spánku.   Mluvčí budějovické nemocnice Jan Dušek to ovšem odmítl jakkoliv komentovat se zdůvodněním, že k tomu nemá souhlas hokejistovy rodiny.

Ta před několika dny vydala oficiální prohlášení, ve kterém potvrdila pouze to, že Roman přišel kvůli hrozící infekci o nohu. „Jednalo se o neodkladné rozhodnutí. Po potvrzení nevyhnutelnosti byl zákrok proveden v noci ze soboty na neděli," uvedli zdrcení rodiče a představitelé HC Mountfield.

Tragická nehoda se stala  ve středu 30. května po desáté hodině v místní části Hamry v Hluboké nad Vltavou. Hokejisté se na kolech vraceli z tréninku a Roman Bernat vjel v nepřehledné zatáčce v kopci pod nákladní auto MAN. Při srážce utrpěl mnoho těžkých zranění, se kterými byl následně transportován na oddělení ARO budějovické nemocnice. Zarážející je přitom skutečnost, že ke kolizi došlo v místech, kde platí zákaz vjezdu nad 3,5 tuny.

To, zda měl řidič vozidla MAN nějaké speciální povolení, policisté dosud zjišťují. Potvrdila to budějovická policejní mluvčí Regina Tupá. „I tato skutečnost je předmětem dalšího prověřování. Je pravděpodobné, že ve věci bude přizván znalec z oboru dopravy," zdůraznila mluvčí.

Do oficiálního ukončení vyšetřování se nechce k bližším okolnostem tragédie podrobněji vyjadřovat ani generální manažer HC Mountfield Zdeněk Blažek. V exkluzivním rozhovoru pro Deník označil Bernatovu nehodu za šílenou událost, která hluboce otřásla celým klubem. Zároveň se však také podivil, proč policisté ani po téměř dvou týdnech neřeknou, zda měl řidič náklaďáku jakékoliv povolení k vjezdu do výše popsaných míst. Pro upřesnění se jedná o silnici třetí třídy, kterou se jezdí k obřadní síni hlubockého zámku.

Pozdrav z Kladna

„Byl to talentovaný kluk, který se sem vrátil, aby se tady popral o místo v kádru. Takováhle náhoda mu změnila celý život. Je to strašné, všechny to šokovalo. Je to tragédie pro něj i pro celý klub," řekl otřesený Zdeněk Blažek.

Před návratem na jih Čech působil Roman Bernat dva roky  (2010 – 2012) u juniorů v Kladně. Dokonce týmu dvakrát pomohl k záchraně nejvyšší soutěže. Podle svého někdejšího kouče Otakara Vejvody staršího na něj spoluhráči vzpomínají jako na skvělého kamaráda, který nikdy nepokazil žádnou legraci.

„U Romana bylo zvláštní, že uměl hrát útok i obranu. Já sám jsem jeho i tátu přemlouval, aby to zkusil spíš v obraně, tam je konkurence v Čechách mnohem menší. Je strašně smutné co se stalo, kariéru měl rozjetou opravdu slušně," zavzpomínal někdejší šestinásobný mistr republiky, který má zkušenosti s trénováním i z Japonska či Korey. Zároveň popřál hráči brzké zotavení.