Mezi tři nejnebezpečnější jihočeské úseky, na kterých bouráme nejčastěji a nejtragičtěji, patří silnice I. třídy z Budějovice do Kaplice, z Třeboně do Jindřichova Hradce a trasa z Krumlova směrem na Lipno. Pomníčky připomínající neštěstí ale lemují silnice první třídy ve všech okresech našeho kraje. Nejčastější chyby, které vedou až ke smrti, jsou rychlost a nepozornost.

close Počet obětí dopravních nehod na jihu Čech. info Zdroj: redakce zoom_in

UMÍRÁME VE SPĚCHU NA ROVINKÁCH
Nejnebezpečnějšími jsou zdánlivě přehledné úseky na silnicích I. třídy, které svádějí k rychlé jízdě a předjíždění. Tyto silnice jsou ale úzké. V okamžiku, kdy řidič udělá chybu, tam už není místo k manévrování. Jen úzká krajnice a podél silnice stromy. Řidiči silných aut svým strojům věří, že dokážou předjet i několik aut najednou. Snadno je ale překvapí odbočující auto, se kterým při předjíždění nepočítali.

CO JE TO JÍZDA VPRAVO?
Čím dál častěji se setkávají policisté s další příčinou neštěstí na silnici.

„Kromě rychlosti je další velkou chybou řidičů, že nedodržují jízdu vpravo. Zákon nám ukládá, že bychom měli jezdit co nejvíce při pravém okraji vozovky. Spousta řidičů jezdí ale středem svého pruhu. Sebemenší chybička, třeba při zapínání rádia či kýchnutí, kterou by jinak mohli zvládnout, pak snadno vede ke střetu s protijedoucím vozidlem,“ říká policejní tiskový mluvčí Jiří Matzner. Jeho slova potvrzuje i smutná bilance, která připomíná, že polovina smrtelných nehod se stane právě při čelním střetu s dalším autem.

Jen vloni se stalo na jihočeských silnicích celkem 4360 nehod, při kterých zemřelo 59 lidí a 256 se těžce zranilo.