Stoosmdesátikilometrovou rychlostí se kolem policejního radaru u Písku prohnal motorkář. I když za ním vyrazily hlídky, dohnat se ho nepodařilo. „Vrtulník, který jsme měli k dispozici, letěl v ten samý okamžik za dalšími dvěma ujíždějícími motorkáři. Ty jsme nakonec zastavili. Ale tohoto rekordmana se nám už dohnat nepodařilo,“ zmínil se včera mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Policisté honičku s ním vzdali. „Naším cílem není vyprovokovat ho k ještě vyšší rychlosti a hazardu,“ dodal Matzner.

Policisté monitorovali v sobotu v rámci krajské dopravně bezpečnostní akce hlavní tahy od Českých Budějovic přes Strakonice a Písek až na Novou Hospodu.

Jak nebezpeční dokážou někteří motorkáři být, poznala o víkendu jedna z policejních hlídek na vlastní kůži. A to ve chvíli, kdy chtěla zastavit motorkáře, který jel se spolujezdkyní na motocyklu Honda bez značky. Policistu svojí jízdou ohrožoval a trefil zastavovací terč, který držel v ruce. Další hlídce se pak pokoušel ujet. Policie ho nakonec dostihla.

Riskantní chování překvapuje i některé motorkáře. „Jsou takoví řidiči, kteří jedou bez ohledu na okolí. Nechápu to. Motorku sice mám, ale jezdím si jen tak pohodově, žádné divočiny. Mám děti a nerad bych, aby byly sirotci. S kontrolami na silnicích souhlasím, nemám se čeho bát,“ zmínil se motorkář z Písku Jiří Habich.

I když se policie zaměřovala hlavně na motorkáře, nebyly jí lhostejné ani přestupky řidičů aut. Nejvyšší naměřená rychlost u osobních aut byla podle jejich údajů u stříbrného mercedesu, a to 177 kilometrů v hodině.

Hodnocení dopravní akce


Krajští policisté zkontrolovali během čtyř hodin celkem 80 řidičů. Ze 75 přestupků řidiči šedesátkrát překročili rychlost a pětkrát byli pokutováni za špatný technický stav vozidla.

Celkem se vybralo na pokutách 130 000 korun. Někteří řidiči se podrobili i zkoušce na alkohol a drogy. „Žádný test ale nebyl pozitivní,“ řekl za policii Jiří Matzner.

Při dopravně bezpečnostní akci bylo do terénu nasazeno 12 policejních hlídek o třiceti policistech. K dispozici měli devět aut, tři motocykly a vrtulník. Rychlost měřili laserovými radary a radary v autech. Podle mluvčího policie Jiřího Matznera hodnotí policie akci jako úspěšnou. „Díky vrtulníku nám opravdu ujel jen málokdo,“ uvedl policejní mluvčí.