„Při týdenní preventivní akci, nazvané Zebra se za tebe nerozhlédne, jsme oslovili celkem 848 chodců, z toho 495 bylo dětí,“ shrnuje výsledky jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.

„Zaměřili jsme se na dvacet pět přechodů ve vybraných městech Jihočeského kraje a Pelhřimovska. Akce trvala většinou od sedmi do osmi hodin ráno a od dvanácti hodin do jedné po obědě. Chodcům jsme vysvětlili cíl akce a předávali jsme jim různé publikace, obrázky, omalovánky nebo reflexní samolepky.“

Akce, kterou Policie ČR připravila ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou Ministrstva vnitra ČR a Českou radou dětí a mládeže, měla za úkol zajistit bezpečnost dětí i dospělých chodců v silničním provozu. „Připomínali jsme lidem pravidla správného přecházení vozovky a odbourávali jsme nesprávný mýtus o absolutní přednosti chodců na přechodech.“ Jana Kameníková pokračuje, že po ukončení celorepublikové akce se budou chodcům policisté věnovat i nadále.

„Pracovníci preventivně informačních skupin se problematice chování účastníků v silničním provozu věnují trvale, zejména při svých návštěvách základních škol,“ dodává Jana Kameníková.

Od počátku roku zahynulo na jihočeských silnicích již několik chodců, další byli vážně zraněni. A to dokonce i na přechodech.
Podle odborníků dochází při nehodách na přechodech hlavně k poranění nohou a hlavy. Časté jsou zlomeniny i otřes mozku.
Policisté proto nabádají chodce, aby si uvědomili, že absolutní přednost na přechodu nemají.

Optimální je navázat s řidičem přijíždějícího auta oční kontakt, aby se chodec ujistil, že o něm řidič ví a zabrzdí včas.