Na místě zasahují policisté, hasiči i záchranáři. Silnice je uzavřena. Objízdná trasa vede přes Myslkovice, Košice a Planou nad Lužnicí, ve druhém směru se jezdí přes Ústrašice, Rybovu Lhotu a Soběslav. V Plané u mostu (odbočka na Bechyni) policisté dopravu odklánějí. 

"Záchranáři ošetřují šest zraněných. Jedna žena utrpěla těžká zranění a po stabilizaci stavu bude transportována vrtulníkem na traumacentrum do českobudějovické nemocnice. Další čtyři lehce až středně těžce zraněné převážíme na úrazové oddělení táborské nemocnice," doplnila krátce po nehodě mluvčí záchranářů Petra Kafková.

Řidiči se snažili hasit

Dvěma osobám už podle jejích slov záchranáři bohužel nemohli pomoci, muž a žena zemřeli přímo v autobusu.  Podle dostupných informací je obětí údajně starší žena a řidič. Mrtví jsou stále ve voze. "Začali jsme běhat kolem, jeden chlap vytáhl hasičák, ale to bylo zbytečný. Nedokázali jsme se k autobusu vůbec  přiblížit, už to dost pálilo. Lidi se naštěstí hned sápali ven, bohužel ne všichni, slyšel jsem tam paní křičet," popsal řidič nákladního auta Erik, který jel za autobusem jako druhé vozidlo.

Před Planou nad Lužnicí ve směru od Budějovic havaroval a následně začal hořet autobus společnosti ČSAD Jihotrans České Budějovice. Informaci Deníku potvrdil předseda představenstva dopravní společnosti Miloslav Mrkvička. „Generální ředitel a ředitel divize autobusové dopravy vyrazili přímo na místo. Zjišťujeme si podrobnosti. Autobus jel na lince České Budějovice - Praha," řekl Miloslav Mrkvička.

Linku využilo zcela výjimečně pouze sedm cestujících. Autobus porazil sloup trakčního vedení, což způsobilo výluky na železnici. "Velké štestí je, že autobus využil takto malý počet cestujících. Ztráty mohly být jinak daleko vyšší," sdělil na místě tragédie policjení tiskový mluvčí Jiří Matzner.  

Na omezení se kromě motoristů musejí připravit i cestující na železnici. Do 14 hodin je zastavený provoz na trati z Plané nad Lužnicí do Doubí u Tábora. Pro cestující je připravená náhradní autobusová doprava v úseku Planá nad Lužnicí - Veselí nad Lužnicí. Vlaky mají zpoždění zhruba sto minut. 

Výzva široké veřejnosti:Jednu z osob, cestujících v autobuse, se policistům nepodařilo ztotožnit. Žádáme tímto každého, kdo postrádá osobu, která měla či mohla cestovat uvedeným autobusem na trase České Budějovice – Praha a nemá o této osobě informaci, že docestovala do místa svého určení, nechť se spojí s táborskými policisty na telefonním čísle 974 238 100, případně policejní lince číslo 158. Děkujeme.