„Při nehodách na přejezdech, při zásahu elektrickým proudem z troleje o napětí až 25 000 voltů nebo při neopatrném přecházení tratě stále umírají zbytečně lidé,“ říká koordinátor projektu Ondřej Kubala, mluvčí Českých drah.

„Statistiky hovoří jednoznačně – velmi rizikovou skupinou jsou mladí ve věku od 13 do 19 let. Proto jsme ve spolupráci s policií a dalšími organizacemi vypravili speciální Preventivní vlak, do kterého zveme studenty i veřejnost na promítání krátkých filmů s bezpečnostní tématikou, na diskusi s odborníky a také nácvik první pomoci,“ pokračuje Ondřej Kubala.

Smutné ukázky

„Preventivní vlak je postaven na netradičním způsobu komunikace s mladými lidmi. Nechceme říkat: To nedělej, to nesmíš! ale přímo ukázat jak může člověk skončit, když si nedá pozor. Je to velmi účinné,“ doplňuje Kubala.

Jihočeskými zastávkami budou v pondělí a úterý České Budějovice a ve středu Písek. Odtud pak vlak poputuje do západních Čech.

Ve vlaku návštěvníci uvidí, jak vypadá člověk po střetu s vlakem nebo jak je zničené auto, které se na přejezdu srazí s lokomotivou.

Preventivní vlak tvoří speciální kinovůz, diskusní vagón a vůz pro nácvik první pomoci.

Vedle promítání filmů o nehodách a diskuzí s drážními vyšetřovateli a odborníky čeká na návštěvníky nácvik základů první pomoci pod vedením záchranářů.

„Pokud se nám díky Preventivnímu vlaku povede varovat mladé lidi před zbytečným hazardem a zachráníme tak třeba jediný lidský život, má tato akce smysl. To, že se nic nestalo, se sice nikdy nedovím, ale pevně v to věřím,“ říká Robert Drozda, inspektor společnosti ČD Cargo, která se na akci podílí.

Preventivní vlak vyjede letos na jaře už počtvrté, ale v minulých letech brázdil po kolejích v jiných částech republiky.

„Stále se opakují stejné nešťastné události, kdy mladý člověk vyleze na střechu odstaveného vagonu a neuvědomí si, že je přímo pod trolejí. Řidiči se dosud nepoučili a stále vjíždějí na železniční přejezdy, aniž by se přesvědčili, zda se k nim neblíží vlak. Musíme o tom mluvit právě s mladými lidmi,“ říká Zdeněk Neusar z Drážní inspekce. „Dodržování pravidel na silnici i na železnici má smysl,“ pokračuje Zuzana Ambrožová, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

„Proto je třeba neustále připomínat nebezpečí, která při porušování těchto pravidel hrozí. Jde při tom o hodně – o život nebo trvalou invaliditu! Prostřednictvím tohoto projektu chceme apelovat na všechny, kteří zbytečně a neuváženě riskují.“

Charita i policie

Na Preventivním vlaku se podílí také policie.

„Vážíme si toho, že můžeme při organizaci akce pomoci,“ říká Zuzana Pidrmanová z preventivně informačního odboru Policejního prezidia ČR.

„Vyšetřování případů úmrtí na železnici patří bohužel k nejsmutnějším.“

Na akci se spolupodílí také Roman Tlapák z Diecézní charity České Budějovice. „Patřím do psychosociálního intervenční týmu, který pomáhá při neštěstích a nehodách,“ vysvětluje Roman Tlapák, který se pondělního programu také zúčastní.

Snížit počet nehod na přejezdech si dávají za cíl i představitelé regionu.

„Jihočeský kraj věnuje bezpečnosti na železničních přejezdech značnou pozornost. Připravujeme další opatření ke zlepšení současného stavu. Zmařené lidské životy či újmy na zdraví při nehodách jsou nenahraditelnými hodnotami,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

V pondělí a úterý bude stát Preventivní vlak na českobudějovickém nádraží na koleji u spěšnin naproti Mercury centra. Vstup je z ulice od zastávky MHD. V Písku bude vlak ve středu.

Otedřeno je od 8 do 16 hodin, vstup je zdarma.