Také letošní jaro si přijdou na své milovníci staré vojenské techniky, vůně střelného prachu nebo uniforem. Pořadatelé akcí, připomínajících konec II. světové války, však musejí ukázky bitev předem řádně ohlásit. Nebo bude zle.

„Organizátoři rekonstrukcí bitev, například Kluby vojenské historie, musejí mít od policie k pořádání patřičné povolení,“ říká Irena Nová z odboru zbraní a bezpečnostního materiálu jihočeské Policie ČR.
„Jinak hrozí, že na místě akci ukončíme, což bychom samozřejmě kvůli návštěvníkům učinili jenom neradi.“
Policie dostala již několik žádostí o pořádání podobných akcí, ale organizátoři možná chystají i další ukázky a nenapadlo je žádat po povolení. „Přitom si musí na policii podat žádost o povolení k jednorázovému provozu střelnice,“ pokračuje Irena Nová s tím, že nejdůležitějším kritériem je vyhodnocení bezpečnostních rizik.

„Povolení se opírá o provozní řád i o znalecký posudek.“ Organizátoři akcí pak musí mít ještě i povolení od majitele pozemku případně vyjádření odboru životního prostředí. Různé předpisy a omezení se týkají silničního provozu například u tanků, které musejí mít při jízdě po silnicích gumové návleky na pásy, aby je nerozbily.
Policisté vzpomínkové a řádně povolené ukázky bitev samozřejmě vítají.

„Na některých se bude prezentovat jak policie, tak i Armáda ČR,“ dodává Irena Nová a zve na některé akce, o kterých již policie ví, protože byly řádně ohlášeny.
„Teď v sobotu se první z nich konala na Sokolské louce ve Vodňanech,“ dodává Irena Nová. Další jsou na pořadu 24. dubna v Čimelicích, 8. května na Kvildě a 22. května v Českých Budějovicích.