Krajský policejní pyrotechnik Ladislav Zágiba vyjížděl letos už dvanáctkrát k případům, kdy šlo o život.

„Loni za stejné období vykazují statistiky o dva výjezdy méně,“ říká jihočeská policejní mluvčí Jana Hlavínová.

Smutná exploze

„Jeden z posledních případů bohužel skončil zraněním školáka. Kluci nalezli na poli asi dvacetiranný soubor zábavné pyrotechniky, který zapálili.“

Soubor explodoval a jednoho chlapce zranil. Ladislav Zágiba, který byl na místě výbuchu, tvrdí, že lidé si stále neuvědomují rizikovost takových situací.

„Při používání zábavné pyrotechniky občané zapomínají na důležitou povinnost. Po odpalu pyrotechniky, např. ráno po oslavách, je nutné udělat pečlivou prohlídku místa a části zábavné pyrotechniky řádně zlikvidovat,“ radí Zágiba.

„Občas se totiž stává, že některé elementy nejsou při odpalu funkční a zůstanou nevybuchlé,“ varuje pyrotechnik.

Stejně tak tomu zřejmě bylo i v uvedeném případě. Jednalo se asi o zapomenutý soubor ještě ze silvestrovských os­lav.

Podle jihočeské policie dvě třetiny všech pyrotechnických výjezdů tvoří nález munice. K tomu dochází nejčastěji při terénních úpravách nebo při úklidu půdy. „V našem jihočeském regionu se nevybuchlá munice nachází zejména v pohraničních oblastech na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku,“ pokračuje Ladislav Zágiba.

„Pyrotechnici se nejčastěji setkávají s velkým množstvím pěchotního střeliva, ručními granáty všech typů, dělostřeleckými granáty a leteckými bombami. Ve většině případů jde o ruskou a německou munici z druhé světové války.“

V minulosti se policejní pyrotechnici setkávali s vášnivými hledači militárií, kteří nalezenou munici kradli.

„Neuvědomovali si, že se jedná o majetek České republiky, a zároveň podceňovali i nebezpečí, které hrozí každému, kdo manipuluje s nebezpečnou municí,“ varuje Ladislav Zágiba.

„V současné době se ale karta obrátila, hledači s policejními pyrotechniky spolupracují a své nálezy jim řádně oznamují. Za to jim určitě patří dík,“ doplňuje jihočeská policejní mluvčí Jana Hlavínová.

Malé a nebezpečné

Smrtící nález se vejde do dlaně. I tak označil pyrotechnik Ladislav Zágiba puškový granát německé výroby, který se nachází nejčastěji.

„Uvnitř granátu je jednoduchý zapalovač, u kterého už chybí bezpečnostní prvky,“ vysvětluje Ladislav Zágiba.

„Znamená to, že jehla úderníku je již uvolněná a při neopatrném zacházení může snadno dojít k výbuchu, I proto jsem jako policejní pyrotechnik při likvidaci tohoto druhu granátu, který má podobu válečku, velice obezřetný.“

A jak mají lidé při nálezu neznámého předmětu postupovat?

„Především je třeba zdůraznit a připomenout, že se v žádném případě nesmí s nalezeným předmětem manipulovat anebo jej dokonce prozkoumávat,“ varuje Ladislav Zágiba.

„Místo nálezu je nutné označit a okamžitě vyrozumět Policii České republiky. My pak neznámý předmět zajistíme, stejně jako jeho bezpečný odvoz,“ dodává Zágiba.