„V pondělí kolem osmé hodiny večer došlo v Českých Budějovicích na vysokoškolských kolejích ve Studentské ulici k úmrtí čtyřiadvacetiletého muže, který skočil z balkonu,“ říká českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá.

Otazníky nad tragickou smrtí

Na místo před budovou vysokoškolských kolejí K 1 se hned dostavila výjezdová skupina Služby kriminální policie a vyšetřování, policisté z obvodního oddělení ve Čtyřech Dvorech a také lékař ze soudně-lékařského oddělení.

Ten po ohledání mrtvého čtyřiadvacetiletého muže z Českobudějovicka vyloučil cizí zavinění a konstatoval jeho smrt v souvislosti se skokem z balkonu.

„Co bylo ale důvodem sebevražedného jednání mladého muže, je nyní předmětem dalšího policejního vyšetřování,“ pokračuje policejní mluvčí Regina Tupá .

„Stejně tak v současné době intenzivně prověřujeme, jak k celé nešťastné události vlastně došlo.“

Pondělní dobrovolná smrt mladého muže nebyla v tomto roce na Českobudějovicku ojedinělá.

„Od počátku roku až do tohoto pondělí evidujeme v okrese celkem dvacet případů sebevražd a dalších pět pokusů sebevražd bylo pouze ve stadiu pokusu,“ pokračuje mluvčí Regina Tupá. „Mezi dvaceti mrtvými byly tři ženy a sedmnáct mužů.“

V loňském roce byl počet sebevrahů o trochu nižší.

„Od ledna do září jsme evidovali celkem 17 dokonaných sebevražd. Mezi oběťmi byly dvě ženy a patnáct mužů,“ upřesňuje Regina Tupá s tím, že jednoznačně tak převyšuje počet příslušníků tzv. silnějšího pohlaví.

Mezi sebevrahy jsou zastoupeni lidé nejrůznějšího věku, takže nelze říct, která věková skupina se k tomuto způsobu dobrovolného odchodu ze života uchyluje nejčastěji.

Sebevražda jenom tak na oko

Za způsob smrti lidé volí například zastřelení, oběšení, podřezání, otravu léky, skok z výšky nebo otravu plynem či výfukovými plyny.
„Některé pokusy o sebevraždu zůstávají naštěstí ve stadiu nedokončených,“ pokračuje Regina Tupá.

„K nim patří i pokus mladíka z mostu u českobudějovické Stromovky. Letos v únoru chtěl z něj skočit, předtím však zavolal na tísňovou policejní linku a o svém záměru informoval.“

Na místě tehdy zasahoval i policejní vyjednavač, muž přesto z výšky asi šesti metrů seskočil. „Naštěstí se nezabil, ale zlomil si pouze obě nohy,“ dodává policejní mluvčí Regina Tupá.