Hlášení o nálezu muže v bezvědomí dostal dispečink Horské služby Šumava ve tři čtvrtě na jedenáct. Ukázalo se, jak důležitá znalost terénu a místa události.

„Problém byl v tom, že turisté, kteří muže našli, udali špatnou polohu. Ve skutečnosti byli o deset kilometrů dál, než nám sdělili, takže jsme hledáním ztratili přibližně dvacet minut. Turisté se mezitím snažili pána bezvýsledně oživit," uvedl k okolnostem záchranné akce Ondřej Zeman, zasahující člen Horské služby Šumava.

Dodal, že jakmile členové HS dorazili na místo, začali s resuscitací sami a zároveň povolali vrtulník Letecké záchranné služby z Českých Budějovic.

K muži v bezvědomí také vyrazily posádky sanitních vozů Rychlé lékařské pomoci z Vimperku a Sušice. Než dorazila přivolaná pomoc, použili záchranáři defibrilátor a po příletu LZS se pak dál lékař přibližně dvacet minut snažil muže resuscitovat. Poté však byl nucen konstatovat smrt. Vzhledem k tomu, že turista původně zkolaboval zřejmě zcela beze svědků, šetří okolnosti úmrtí Policie České republiky.

„V žádném případě by se nikdo neměl vydávat na túry osamocen. Rozhodně by pak měli turisté dbát svého zdravotního stavu a neměli by hazardovat tím, že přecení své síly," důrazně varoval návštěvníky hor Michal Janďura, náčelník HS Šumava.