Menší kolona se kvůli ujetému rozbředlému sněhu vytvořila v úterý dopoledne na silnici I/34 u Lišova. "V tomto úseku posilujeme nasazení sypačů, musí se ale k problematickému úseku mezi ostatními vozidly dostat," informoval dispečer českobudějovického závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Josef Častulík.

Osmdesát procent vozovek v regionu je podle něj ale holých a mokrých sjízdných se zvýšenou opatrností, místy mohou řidiči narazit na úseky, kde leží rozbředlý sníh. "Sněžilo na Novohradsku, ve vyšších polohách tu leží sníh krytý inertním posypem," upozornil.

Obdobná je situace v celém kraji. Jak doplnila krajská dispečerka Kateřina Řepová, cestáři mají v terénu veškerou techniku a lidské síly z čerstvé směny. "Některé trasy projíždíme již podruhé, reagujeme na měnící se situaci a sledujeme předpověď."

Podle té mohou v celém kraji přijít přeháňky, pod 500 metrů spíše dešťové, zvláště na Šumavě ale může vydatně a trvale sněžit. "Nad 600 metrů se mohou vytvářet sněhové jazyky a závěje, je třeba jezdit se zvýšenou opatrností a přizpůsobit rychlost aktuální situaci," varuje motoristy Kateřina Řepová.

"S výjimkou Strakonicka, kde sněží pouze ve vyšších nadmořských výškách a Písecka, kde zatím padal sníh s deštěm, zasáhlo zbytek kraje sněžení nebo sněhové přeháňky. Dálnice je po chemickém ošetření sjízdná, na silnicích první třídy leží místy rozbředlý sníh, jinak jsou mokré. Na silnicích druhé a třetí třídy může být vrstva ujetého sněhu krytá posypem," shrnuje situaci na jihu Čech.