Hasiči museli zasahovat u probořeného ledu i na Českobudějovicku. Pod bruslícím mužem se prolomil tenký led na rybníce Linda u Hluboké u Borovan, ačkoliv ani na zdejší hrázi nechybí na stromech pověšený nápis, varující před nebezpečím utonutí.

Pomoc

Ve prospěch neopatrného bruslaře hrálo to, že svědci mu začali ihned pomáhat a rybník v těch místech není příliš hluboký.

Podle svědků je průměrná hloubka rybníka 1,6 metru a led se prolomil asi čtyřicet metrů od hráze směrem k přítokové stoce. „Pomáhali mu chlapi ze sousedství,“ komentovala dramatickou událost pro Deník očitá svědkyně. Lano a žebřík pomáhaly z vody bruslaři, který není místní a v Hluboké byl jen na návštěvě. „Teď se suší v domě,“ doplnila svědkyně na adresu zachráněného, kterého pomáhali vyprostit z ledové vody i českobudějovičtí profesionální hasiči.

Podle dalších svědků se na rybníku, který patří do soustavy několika vodních děl, za posledních třicet let žádná podobná událost nestala. Po druhé hodině na rybníku Linda bylo po všem, ale kluci z blízkého statku si to za hokejovým utkáním namířili raději na malou požární nádrž hned u statku.

Profesionálové z řad hasičů nebo vodohospodářů varují především před nestejnou tloušťkou ledu na přírodních ledových plochách. Zejména v místech, kde proudí voda – na řekách a při vtocích do rybníků, je situace nebezpečná. „Nejlepší prevence je na ten led nelézt,“ komentoval velitel čety HZS České Budějovice Jindřich Kratochvíl, hrozby, které souvisí s přírodními plochami.

V pátek se dokonce na Jindřichohradecku uplatnil při záchranářských akcích i vrtulník.

Na zrádném ledě jde o život

“Přírodní ledové plochy zamrzají každá jinak, v tom je to zrádné,“ říká k sérii případů, kdy se pod bruslaři prolomil led, velitel čety z českobudějo­vického střediska Hasičského záchranného sboru, Jindřich Kratochvíl.

U rybníků například záleží na hloubce, mělčí zamrzají dříve než hlubší. To se právě stalo v minulých dnech osudným několika bruslařům. Na menších nádržích se dá sportovat už od počátku týdne. Na větších ledových plochách se led bořil i v pátek. Nebezpečí číhá například na vtocích do rybníků nebo na místech, kde je v řece větší proud.

Pokud už se člověk dostane do blízkosti někoho, kdo je v ohrožení života, má podle specialistů dbát několika zásad. „Je třeba si to rychle srovnat v hlavě. Porozhlédnout se, hledat dlouhé předměty, větve, cokoliv se dá vzít do ruky,“ zmínil Kratochvíl a dodal, že pomoci může i rozložená bunda. K hlavním zásadám také patří rozložení váhy a ne aby se najednou začali bruslaři sjíždět hromadně k probořenému.

Nejlepší je lano nebo žebřík, které lze položit na led a řetěz ze zachránců. „Teorie je ale jiná, než skutečnost. V praxi je to složité,“ uznává specialista z řad českobudějovických hasičů a připomíná, že pokud je šance měli by být okamžitě vyrozuměni záchranáři na čísle 112.

Hasiči s technikou jsou schopni se dostat na místo neštěstí velmi rychle, i když v ledové vodě jde doslova o minuty. Podle Kratochvíla navíc platí, že je důležité jakou kondici má postižený, zda ho udrží led nebo se dostal pod vodu a jak zapůsobí šok z ledové vody. To všechno rozhoduje o přežití nebo o míře poškození zdraví.