Naposledy smrt zasáhla v neděli odpoledne. V Lišově došlo ke střetu motocyklu s osobním vozem. 29letý muž na motorce zemřel, spolujezdec se vážně zranil. Mladíci jeli na malém motocyklu, dostali smyk a vjeli pod auto. Jeden z nich zemřel na následky těžkých mnohačetných poranění na místě, druhého mladíka se záchranářům podařilo resuscitovat a transportovali ho na ARO budějovické nemocnice. Utrpěl těžké poranění hlavy a vnitřních orgánů.

Policejní mluvčí Milan Bajcura popsal, že první smrtelná nehoda se stala v pátek odpoledne mezi Ledenicemi a Borovany na Budějovicku. Obětí se stal 53letý cyklista, který při sjíždění mírného kopečku zezadu narazil do odstaveného nákladního auta Volvo s návěsem. „Na místo byla vyslána posádka zdravotnické záchranné služby, nemohla však těžce zraněnému muži pomoci, ten svým zraněním podlehl," popsal policejní mluvčí.

Druhá smrtelná nehoda se stala v sobotu odpoledne mezi Studenou a Strmilovem na Jindřichohradecku. Vyžádala si život 65letého řidiče Opelu Corsa. Jeho vůz zezadu smetl 52letý šofér nákladního auta Man s návěsem.

„Řidič kamionu začal předjíždět, pravděpodobně v místě, kde neměl dostatečný rozhled na bezpečné předjetí . Následně narazil do zadní části osobního vozidla, v době kdy řidič začal odbočovat vlevo na lesní cestu. Střetem bylo osobní vozidlo odraženo mimo komunikaci, kde narazilo do vzrostlého stromu," zmínil Milan Bajcura.

Mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková doplnila, že přítomní svědci ihned zahájili oživování zraněného muže podle pokynů operátorky tísňové linky 155, jejich pokusy však bohužel nebyly úspěšné. „V resuscitaci pak po příjezdu na místo pokračovali i záchranáři. Přes veškerou snahu všech zúčastněných se nepodařilo obnovit životní funkce postiženého. Zasahující lékařka zjistila, že pětašedesátiletý muž utrpěl těžká mnohačetná poranění především v oblasti hlavy a trupu, kterým na místě podlehl," popsala Petra Kafková.

O pouhých několik hodin později končí smrtí také nehoda Citroënu Xsara u Rudné na Táborsku. Auto havarovalo kolem třetí hodiny ranní asi 150 metrů od obce, na místní silnici souběžné s hlavním silničním tahem z Českých Budějovic na Tábor. Čelní náraz do vzrostlého stromu má pro mladou posádku fatální následky. „Ve vozidle zemřela mladá dívka a na místě spolujezdce byl těžce zraněn 27letý muž, kterého následně zdravotníci transportovali do nemocnice," doplnil policejní mluvčí Milan Bajcura s tím, že podrobnosti této události nyní stále zjišťují táborští dopravní policisté.

Od začátku roku zahynulo při nehodách na jihočeských silnicích už 29 lidí. Krajský koordinátor BESIP Václav Kovář vysvětlil, že zejména o prázdninách se lidé častěji přesouvají na větší vzdálenosti a mnohdy při tom přecení své síly a schopnosti. Riskování se nevyplácí, rychlou jízdou se dá možná ušetřit pár minut, v sázce je ale něco mnohem důležitějšího. Váš život.

„Je-li řeč o bezpečné jízdě, pak musí být jako její první podmínka vyřčena znalost pravidel silničního provozu. Objevují se stále nové předpisy, které by si měl každý řidič doplňovat a obnovovat," doporučuje Václav Kovář.

Pokud chcete předejít zbytečným problémům, věnujte pozornost technickému stavu auta. „Stav auta přímo ovlivňuje vaši řidičskou kondici. Například slabý tok reflektorů starších vozidel má za následek neúměrné zatěžování zraku a dřívější nástup únavy. Starší auta navíc nemají posilovač řízení, který snižuje námahu při ovládání volantu," vysvětluje koordinátor BESIP. Největší význam pro bezpečnou jízdu mají brzdy. Protože mnohé nehody vznikají v důsledku nervozity, dalším doporučením je držet nervy na uzdě a nenechat se vyprovokovat.