Podle vedoucího inspektora Oblastního inspektorátu práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu Jiřího Pelikána jsou přesné příčiny neštěstí předmětem vyšetřování.

„Došlo k tomu, že krmný vůz se šnekem uvnitř měl poruchu. Traktorista zajel na dílnu a druhý zaměstnanec vlezl do vozu. Odkryli šnek, ten 
se však najednou dal do pohybu. Muže vtáhl a zabil. Proč, to je zatím moc brzy soudit," řekl Jiří Pelikán. Ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý Deníku potvrdil, že mladík na místě zemřel. Bližší informace však vzhledem ke smrtelným následkům úrazu nechtěl uvádět. „Mužova těžká poranění byla neslučitelná se životem," řekl pouze doktor Slabý.

Příčiny tragédie budou kromě pracovníků oblastního inspektorátu práce vyšetřovat 
i jihočeští kriminalisté. Podle krajského policejního mluvčího Milana Bajcury oznámili pracovníci družstva událost na tísňovou linku 112 kolem třinácté hodiny. Ohledávání místa tragédie i těla zemřelého muže prováděli policisté až do večerních hodin.

„Událost prověřujeme jako pracovní úraz. Je to v kompetenci územního odboru Jindřichův Hradec a inspektorátu práce. Budeme zjišťovat, zda došlo k porušení pravidel bezpečnosti práce.  Pokud by došlo k pochybení ze strany zemřelého, případ odložíme," nastínil mluvčí.  Loni se stalo na jihu Čech a Vysočině  asi 15 smrtelných úrazů. Je to méně, než v roce 2011. ⋌