Zda se jednalo o nešťastnou náhodu nebo sebevraždu nyní stále intenzivně vyšetřují kriminalisté.

„Viděla jsem už jen tělo přikryté bílou plachtou a kolem policisty a záchranku. Pro ty, kteří to neštěstí viděli, to určitě musel být hrozný šok,“ řekla krátce po 11. hodině kolemjdoucí Lucie Štěpánková, která Deník na událost upozornila jako první.

Stejně jako ona hovořili i ostatní nepřímí svědci. Také oni byli touto nenadálou událostí zaskočeni a nebylo jim do řeči. „Nějaká paní vyskočila nebo vypadla z okna. Víc o tom nechci mluvit,“ řekla na místě zjevně otřesená zaměstnankyně blízké prodejny.   Podle mluvčí jihočeské záchranné služby Petry Kafkové žena spadla z výšky třetího patra domu domu a utrpěla smrtelná zranění neslučitelná se životem.

„Záchranáři po příjezdu na místo neštěstí nalezli smrtelně zraněnou starší ženu. Přivolaný lékař již mohl pouze konstatovat smrt,“ popsala Kafková. Až do odpoledních hodin byla na místě i kompletní výjezdová skupina budějovických kriminalistů.

Okolnosti prověřují

Podle policejní mluvčí Reginy Tupé prověřovali, za jakých okolností k tragédii došlo. Bližší informace však včera mluvčí s ohledem na pozůstalé uvádět nechtěla.

„Zda se jednalo o sebevraždu nebo nehodu v tuto chvíli ještě nevíme. Mohu potvrdit pouze to, že šestašedesátiletá žena vypadla ze třetího patra domu. Konkrétní okolnosti ale dosud vyšetřujeme,“ řekla odpoledne Tupá. Od začátku měsíce je to už druhý podobný případ, který se v centru Budějovic stal. V pondělí 2. dubna krátce po půl sedmé ráno skočil z ochozu druhého patra nákupního centra Mercury osmnáctiletý mladík. Podle kriminalistů chtěl zřejmě spáchat sebevraždu, pravděpodobně kvůli nešťastné lásce.

Utrpěl velmi závažné poranění hlavy a do současné doby je hospitalizovaný v budějovické nemocnici. Byl v bezprostředním ohrožení života, ale podle mluvčího nemocnice Jana Duška se jeho zdravotní stav v posledních dnech mírně zlepšil. „Má za sebou několik operací a jeho stav už je stabilizovaný,“ upřesnil Dušek.

Okolnosti mladíkova pádu a následného zranění stále prověřují budějovičtí kriminalisté. Podle policejní mluvčí Lenky Holické poškozeného ještě nevyslechli, protože to jeho aktuální zdravotní stav neumožňuje. Vyšetřovatelé proto žádají o pomoc při objasňování tragédie i širokou veřejnost. Přivítají výpovědi každého, kdo se pohyboval po nákupním centru v době od 6.30 do 6.40 hodin. „Zajímá nás zejména to, zda mladík  do druhého patra obchodního centra s někým přijel, nebo tam byl sám. Dosud neznáme ani přesné okolnosti samotného pádu. Prosíme proto občany, kteří ho v uvedené době viděli, aby kontaktovali vyšetřovatelku,“ zdůraznila Holická. Pokud jste se pohybovali poblíž, ozvěte se na linku 158 nebo na číslo 974 226 466.

Před současným nárůstem jarních depresí varují i lékaři budějovické nemocnice. Podle primáře psychiatrického oddělení Jana Tučka totiž může mít podcenění banálních psychických problémů bez pomoci odborníka fatální následky. „Zejména na jaře máme vyčerpány vnitřní rezervy, které jsme nastřádali z předešlého roku, a po  zimě se někdy jen velmi těžko nabíjíme novou duševní energií,“ vysvětlil primář Tuček.  Dodal, že pomoc by měl vyhledat každý, jehož problémy trvají déle než dva týdny nebo má sebevražedné sklony.