Šumava – Během dvoudenního semináře, který se konal minulý týden v Prášilech na Šumavě, složky Integrovaného záchranného systému, Horská služba Šumava a Informační a strážní služba Správy NP a CHKO Šumava kontrolovaly a monitorovaly dosavadní spolupráci.

Během semináře informoval účastníky náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava Tomáš Fait a šéf Informační a strážní služby Petr Šrail o projektu Bezpečná Šumava a o spolupráci strážců se složkami Integrovaného záchranného systému.
Mezi hlavní témata, která všechny účastníky spojují, patří klasifikace a rozbory zásahů všech jmenovaných složek v horském terénu. Záchranáři hovořili o pohybu osob v terénu a o vlivu meteorologických jevů v letním období.

Po prohlídce vybavení záchranných vozidel Správy, kterých je celkem osm, hovořili účastníci o svých zkušenostech a činnosti záchranářů před příjezdem posádky Zdravotní záchranné služby nebo příletem Letecké záchranné služby.
Hlavní úlohu v páteční části semináře, měl vrtulník Centra letecké záchranné služby z Plzně – Líně.

„Nejdůležitější částí bylo nalétávání a zhodnocení stávajících míst pro přistání na území NP a CHKO Šumava. Jejich práce na horách je odlišná od 99% zásahů, které provádíme na silnicích, je proto důležité naučit se, co vše je třeba při zásahu dělat. Systém se zdokonalil, strážci Šumava jsou perfektně vycvičení a vybavení aut je kvalitní,“ řekl náčelník Michal Mareček.

Posádka přiletěla ze své centrály v 9 hodin do obce Prášily. Záchranáři byli poučeni, jak se mají okolo vrtulníku při zásahu pohybovat.
„Po vytypování vhodných přistávacích ploch pro vrtulník následovala technická specifikace ploch, aby bylo možné je uložit do GPS vrtulníků, které by posádky automaticky na místa naváděly,“ řekl Tomáš Fait.