Podle informačního portálu Českých drah u stanice Hluboká nad Vltavou Zámostí došlo v sobotu kolem 18.30 hodin k vykolejení rychlíku R 655 "Rožmberk" na trase ve směru z Plzně na Jihlavu. Jak upřesnila policejní mluvčí Lenka Krausová, stalo se to několik stovek metrů od stanice. "Přítomnost alkoholu u strojvedoucího vyloučila na místě provedená dechová zkouška. Další šetření bude probíhat ve spolupráci s drážní inspekcí," doplnila Lenka Krausová.

Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému.. Provoz mezi stanicemi Hluboká nad Vltavou - Zámostí a Chotýčany je přerušen a pravděpodobně nebude obnoven minimálně ještě v neděli.

Ilustrační foto.
Vlaky se srazily při posunu

Jak uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů, vykolejily čtyři vagony. "Ve vlaku cestovalo 29 osob. Nikdo nebyl zraněný. Cestující se dostali z vlaku ven sami a přesunuli se asi 500 až 700 metrů k místu, kde si je vyzvedl autobus náhradní přepravy," sdělila Vendula Matějů.

Zasahující profesionální hasiči pomáhali s osvětlením místa vykolejení a cesty k náhradnímu autobusu. Drážní hasiči se pak hlavně starali, aby ze soupravy nevytékaly provozní tekutiny.

Podle mluvčího Drážní inspekce ČR Martina Drápala v 18.25 hodin vykolejila lokomotiva a čtyři vagony. Na místo vyjeli pracovníci Drážní inspekce a budou zjišťovat příčiny události a škodu.

Střet dvou osobních vlaků u obce Mříč na Českokrumlovsku. Poskytla Petra Kafková, ZZS Jihočeského kraje
Policie ze srážky dvou osobních vlaků u Mříče viní strojvůdce

Vlak podle mluvčí Českých drah Gabriely Novotné vykolejil po výjezdu ze stanice. "Dle prvotních informací měl strojvedoucí návěstidlo v poloze dovolující vyjet ze stanice, ale proč došlo k vykolejení, je předmětem šetření," řekla Deníku Gabriela Novotná.  

Doplnila, že pravděpodobnou příčinou vykolejení byl lom jazyka výhybky. "Předběžná škoda pro České dráhy se odhaduje na jeden milion korun, ale více řekne vyšetřování události," uvedla Deníku mluvčí Českých drah s tím, že se očekává přerušení provozu na trati zhruba na dva až tři dny. Všechny vlaky dálkové dopravy budou v úseku Veselí nad Lužnicí - České Budějovice a zpět nahrazeny autobusy náhradní dopravy.