Povalené bilboardy, potrhané plakáty nebo několik vyvrácených stromů za sebou nechal vítr, který se v pondělí 3. ledna 2022 nad ránem přehnal nad jižními Čechami. Podle meteorologa Daniela Maňhala bylo v Českých Budějovicích v Rožnově v sídle meteorologů naměřena rychlost větru 15,3 metru za vteřinu, v Temelíně skoro 20 metrů za vteřinu a v Borkovicích na Veselsku také přes 20 metrů za vteřinu. Rychlost 20 metrů za vteřinu odpovídá 72 kilometrům za hodinu.

Největší vítr byl na studené frontě, která nad krajem přecházela. "Při přechodu srážkového pásma," vysvětlil Daniel Maňhal. Na Churáňově bylo v pondělí nad ránem naměřeno nejvíce kolem18 metrů za vteřinu.

Hasiči v akci

Hasiči podle tiskové mluvčí HZS JČK Venduly Matějů v pondělí ráno odklízeli padlé stromy u Lhotic na Lišovsku u nájezdu na D3, v Lišově u silnice na skládku a potom u Libína na hranicích Českobudějovicka a Třeboňska.

"V pondělí očekáváme vítr s nárazy o rychlosti do 15 metrů za vteřinu. "Tyhle dny budou foukavé všechny," upozornil Daniel Maňhal a připojil, že v úterý odpoledne jihozápadní vítr znovu zesílí a nárazy pak mohou místy být až 20 metrů za vteřinu. Meteorolog upozornil také na to, že se v úterý očekává v regionu déšť, na Šumavě po celý den, takže může dojít až ke zvýšení hladin vodních toků k prvnímu nebo i druhému stupni povodňové aktivity. Srážky by měly ustávat až ve čtvrtek, to se ale ochladí, takže i v nižších polohách mohou být srážky sněhové. Na horách může padat sníh už ve středu. Sníh by se ale v nižších polohách neměl udržet. Mráz je na noc v regionu předpovídán místy už v noci na čtvrtek, v pátek by ale v noci v kraji teploty mohly klesnout až na -5 až -9 °C. Přes den má být do čtvrtka nad nulou.