VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za tragédie na přejezdech mohu řidiči

České Budějovice - Smrti na železničích přejezdech se dá předejít. Jak? Odpovídá Jindřich Šlach z dopravní fakulty.

9.8.2010
SDÍLEJ:

Při červencové nehodě na přejezdu u Písku zemřeli tři muži. Foto: Policie ČR

Tragická červencová dopravní nehoda na železničním přejezdu u Písku, při které pod koly lokomotivy zahynuli v autě tři lidé, je mementem pro ostatní řidiče. Snížením rizik nehod na přejezdech se dlouhodobě zabývá i Jindřich Šachl, vedoucí Ústavu soudního znalectví v dopravě Fakulty dopravní ČVUT v Praze.

„Říká se, že na přejezdech chybují řidiči, a s tím souhlasím, protože naprostá většina střetů silničních vozidel s železničními má původ v pochybení řidičů,“ je přesvědčen Jindřich Šachl a pokračuje směrem k řidičům, kteří jedou přes přejezd.

Pozor na druhý vlak
„Buďte opatrní a zpomalte, pokud máte překážku ve výhledu. Dávejte pozor na výstražné signály, zejména v noci. Pomyslete, zda jste schopní zastavit na vzdálenosti, na kterou vaše světla osvětlují vozovku. Směřuje-li váš pohled na výstražné signály zároveň proti vycházejícímu či zapadajícímu slunci, počítejte se zhoršenou rozlišitelností signálů vlivem oslnění,“ upozorňuje Jindřich Šachl.

„Na železničním přejezdu nikdy nepřeřazujte rychlosti. Pokud vaše vozidlo má manuální převodovku, podřaďte před železničním přejezdem. Očekávejte vlak na kterékoliv trati kdykoli. Nespoléhejte, že všechny vlaky jedou přesně podle pravidelného jízdního řádu. Dejte pozor, jestli nejede druhý vlak. Pokud jste u vícekolejného železničního přejezdu, nevjíždějte na něj, dokud si nejste jisti, zda se neblíží jiný vlak, zejména z opačného směru.“
Jindřich Šachl varuje před uvíznutím na přejezdu.

„Nikdy nevjíždějte na přejezd, dokud si nejste jisti, že je trať volná. Jestliže už jste jej začali přejíždět, pokračujte v jízdě, obzvláště pokud vidíte přijíždět vlak. Nepřeceňujte se v odhadování rychlosti vlaku a jeho vzdálenosti. Vzhledem k velkému rozměru přídě vlaku se zdá, že se pohybuje pomaleji než ve skutečnosti. Vlak nelze rychle zastavit.“

Loučení s autem
Jestliže se zastaví motor vozidla na přejezdu a přijíždí vlak, ať řidiči odepnou bezpečnostní pás, vystoupí a utíkají co nejrychleji z kolejí.
„Mimo koleje utíkejte směrem k přijíždějícímu vlaku. Kdybyste běželi ve směru jízdy vlaku, mohly by vás zasáhnout trosky vašeho vozidla, které srazil vlak. Pokud neprodleně vyskočíte z auta, pak nejspíše stihnete utéci po silnici na dostatečnou vzdálenost a problém se směrem letu trosek vašeho auta nemusíte řešit,“ upozorňuje Jindřich Šachl.

„Pokud ale řidič uvízne na přejezdu s dostatečným rozhledem, možná se těžko loučí se svým krásným automobilem. Pokouší se znovu a znovu nastartovat až do chvíle, kdy se v dáli objeví předek vlaku.“

Málokdo prý přitom ví, že určitou možnost, jak z kolejí odjet, skýtá startér automobilu.
„Pokoušíte-li se neúspěšně nastartovat motor, zařaďte jedničku či zpátečku, sešlápněte naplno plyn, aby se usnadnilo sání motoru, pusťte při zapnutém startéru spojku a váš elektromobil možná z tratě vyjede či vycouvá. Jízdu na startér si můžete někde zkusit v klidu nanečisto při odpojeném zapalování benzinového motoru.“ Pokud i tato možnost selže, stále ještě máte šanci svého motorového miláčka zachránit.
„Utíkejte proti směru vlaku a mávejte rukama. Snad se strojvedoucímu podaří zastavit vlak rychlobrzdou,“ říká Jindřich Šachl.

Ruská ruleta? Ne
Nehody se v poslední době přičítají agresivitě řidičů.

„Je pravda, že mnozí jezdí nedovolenou rychlostí, nedodržují bezpečnou vzdálenost a porušují předpisy, ale za všemi chybami není v pozadí jen agresivita. Vjetí před vlak s následnou srážkou není hazard jako ruská ruleta. Sotva někdo vjede bezprostředně před jedoucí vlak ze zvědavosti, zda to vyjde, či z touhy po adrenalinu. Jedná se o prosté lidské chyby jako v mnoha jiných případech,“ dodává Jindřich Šachl.

Autor: Radek Gális

9.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení