Když se Edward Thatch nebo Teach, lépe známý jako Černovous, v listopadu 1717 zmocnil u ostrova Svatý Vincent francouzské otrokářské lodi La Concorde, rozhodl se z ní udělat svou vlajkovou pýchu a přejmenoval ji na Pomstu královny Anny. Několik měsíců mu sloužila pro plenění dalších plavidel, díky čemuž údajně získal značný poklad.
V květnu 1718 s ní však narazil na mělčinu u Severní Karolíny ve Spojených státech amerických. Musel proto náklad přeložit na jinou loď, zatímco Pomstu královny Anny nechal potopit. Britský deník The Mirror připomněl, že někteří historici uvádí, že to udělal záměrně, aby se nemusel dělit o kořist se svou posádkou, kterou po nehodě rozpustil.
Vrak byl pod vodou skoro tři sta let, než se jej v roce 1996 podařilo nalézt. Potápěči přitom objevili i část pirátského pokladu, zhruba 300 tisíc artefaktů, čtyřicet různě velkých děl pocházejících ze Švédska či Anglie, a také uhlí.
Právě poslední jmenovaná surovina je velmi zmátla, protože v 18. století ji lodě ještě nepotřebovaly, k pohonu se používala až o více než sto let později. Vědci si proto dlouhou dobu lámali hlavu nad tím, k čemu by ji slavný korzár potřeboval.
Nyní ale nejspíš našel odpověď tým vedený britským výzkumníkem Jamesem Howerem z Centra pro aplikovaný energetický výzkum Univerzity v Kentucky. „Chtěli jsme zjistit, odkud a ze které doby pocházelo nalezené uhlí,“ uvedli vědci ve studii zveřejněné v časopise International Journal of Nautical Archaeology. Doplnili, že se ve Spojených státech v době potopení plavidla uhlí ani netěžilo. Připustili ale, že existovaly důvody, proč se surovina převážela na plachetnicích, takže se nejednalo o zcela ojedinělý nález.
Uhlí z občanské války
Vědci si nejprve museli udělat kompletní obrázek o lodi Pomsta královny Anny, aby zjistili, zda uhlí bylo její součástí. „S největší pravděpodobností nebylo,“ uvedl Hower.
Odborníci provedli výzkum čtyř vzorků, pomocí kterého získali informace o množství obsaženého uhlíku v nich. Server The Heritage Daily s odkazem na studii napsal, že uhlí vykazovalo širokou škálu kvality, přičemž některé kusy byly málo těkavé černé uhlí, jiné antracit. „Černé uhlí se obecně vyskytovalo ve Virginii. Používalo se k vaření, ale také k pohonu parníků. Antracit není nejběžněji se vyskytujícím druhem po celém světě. V USA všechen pochází z Pensylvánie,“ konstatoval autor výzkumu.
Zmíněný objev potvrdil hypotézu, že uhlí Černovous nevezl. „Vzorky uhlí pocházely z doby po potopení lodi,“ prohlásil Hower.
Nejjednodušším zdrojem by se podle něj mohlo zdát být Apalačské pohoří. „Jenže těžba zde ve sledovaném období neprobíhala,“ doplnil vědec. Navíc uvedl, že evropští osadníci objevili pensylvánský antracit ke konci 18. století, přičemž těžba začala až po roce 1800. Proto se experti domnívají, že objev byl čistě náhodný.
Nedaleko místa posledního odpočinku Pomsty královny Anny se nacházela pevnost Fort Macon, která byla klíčovou stanicí pro doplňování uhlí plavidel během americké občanské války. To vědce vedlo k domněnce, že některé lodě vyhodily uhlí přes palubu, a tím se usadilo kolem vraku. Pomohly tomu i přírodní síly, jako vlny, proudy, tropické bouře a hurikány.
Podle archeologů z Univerzity v Kentucky to rovněž vysvětluje důvod, proč hledači u vraku nalezli i skleněné a keramické předměty z 19. století, nebo mince, lahve od limonád či golfové míčky z 20. století.
Pomsta královny Anny
• Původně obchodní loď Concord z Anglie. Po ukořistění francouzskými privatýry sloužila jako otrokářská loď s názvem La Concorde. V roce 1717 ji ukradl Černovous a pokřtil nejznámějším jménem.
• Možná se inspiroval Válkou o španělské dědictví, známou také jako Válka královny Anny, během které Černovous sloužil v královském námořnictvu. Případně mohlo jméno vyjadřovat sympatie k hnutí jakobitů - královna Anna byla posledním monarchou z rodu Stuartovců.
• Loď měla tonáž 200 tun.
• Černovous s ní plul od západního pobřeží Afriky do Karibiku a přepadával britské, nizozemské a portugalské obchodní lodě.