Pro současného člověka je náboženství starého Egypta spojeno se jmény jako Isis, Osiris či Hathor. V ptolemaiovské říši před dvaadvaceti stoletími ale lidé měli doma před očima často jinou tvář. Za ochránce rodin a dětí považovali boha jménem Bes.

Toho dochovaná zobrazení ukazují spíše jako deformovaného trpasličího tvora zčásti lidské a zčásti kočičí podoby. Egypťané jej uctívali i jako boha veselí a hudby, uvádí magazín Popular Science. Jak to všechno mohlo jít dohromady, naznačili badatelé ve studii zveřejněné na webu Research Square.

Tým pod vedením Davide Tanasiho prozkoumal nádobu s tváří Bese ze sbírky Muzea umění ve floridské Tampě. Jak uvádí web Ars Technica badatelé z nádoby odebrali vzorky a podrobili je různým rozborům, od genetické analýzy po infračervenou mikrospektroskopii. Z organických stop zjistili, že v nádobě býval alkoholický nápoj, což dokládají zbytky kvasinek, obilí, zřejmě hroznů a sezamových semínek a medu.

Pro vědce ale byla zásadní přítomnost dvou rostlin s psychoaktivními účinky. Šlo o syrskou routu (Peganum harmala) a leknín hvězdicovitý modrý (Nymphaea cerulea). Semena routy jsou známá svými halucinogenními účinky, píše Ars Technica.

Podle autorů studie mohou díky účinku alkaloidů harminu a harmalinu navozovat vidění podobná snům. Routa bývá také součástí nápoje, který má podobné účinky jako kontroverzní ayahuasca, doplnil web IFl Science. Leknín zase tradiční medicína používala k léčení potíží jako nespavost či úzkosti.

close Vyobrazení egyptského boha Bese ze sbírek Metropolitního muzea umění v New Yorku info Zdroj: se svolením Metropolitan Museumm of Art, New York zoom_in Vyobrazení egyptského boha Bese ze sbírek Metropolitního muzea umění v New Yorku

Staří Egypťané obě rostliny znali a podle autorů studie byly záměrně použity jako zdroje psychoaktivních látek k rituálním účelům. Badatelé v nádobě našli také stopy „lidských proteinů“, které určili jako mateřské mléko, krev a sliny nebo poševní tekutinu.

Mýtus Slunečního oka

Ve studii, která ještě čeká na recenzní řízení, autoři naznačili, o jaký rituál mohlo jít. „Ve světle našich výsledků se lze domnívat, že Besova váza sloužila při rituálu založeném na významné události egyptských mýtů,“ uvedli.

Domnívají se, že šlo o mýtus Slunečního oka. V něm Bes podá bohyni Hathor alkoholický nápoj maskovaný za krev a doplněný o rostlinný přípravek. Hathor po požití upadne do hlubokého spánku a zapomene na mstu, již chtěla vykonat.

Egyptské nápisy se o Besovi zmiňují jako o dárci snů a věšteb. Jeden známý rituál zahrnoval spaní v jemu zasvěcených komorách v Sakkáře v naději na prorocké sny. Nápoj nalezený v Besově nádobě by tomu jistě mohl napomoci,“ uvádí Ars Technica.

„Autoři ovšem upozorňují, že systém egyptského náboženství a jeho rituály byly velmi komplexní a jejich zjištění se mohou týkat právě jen jimi zkoumané vázy. Další poznatky by mohly přinést podobné rozbory jiných takových nádob,“ dodává.