Velká radost a překvapení. Tak by se dala popsat reakce odborníků, kteří zjistili, že dlouho zapomenutý a mimořádně vzácný druh ptáka přežil do dnešních dní. Zachytila ho kamera umístěná v pralese.

Měsíc na ostrově s náročným terénem

Aby tým vědců znovu spatřil vzácný poddruh černohlavého holuba bažantího (O. n. insularis), musel strávit měsíc na drsném ostrově Fergusson v souostroví D'Entrecasteaux u východní části Papuy-Nové Guineje. Tam byl pták původně zdokumentován. Hledali ho pracovníci Národního muzea Papuy-Nové Guineje i národní vědci z Cornellovy ornitologické laboratoře a Americké organizace pro ochranu ptáků. Na expedici spolupracovalo také hnutí Re:wild, které založil herec Leonardo DiCaprio.

Portál CNN píše, že expedice byla náročná zejména kvůli členitému hornatému terénu, kterým je ostrov pokrytý.

Záběr z videa všechny překvapil 

Vědci o vzácném holubu ví zatím jen velmi málo. Při pátrání pro ně byly klíčové poznatky místních obyvatel. „S lovci, kteří holuba viděli a slyšeli, jsme se začali setkávat teprve, když jsme dorazili do vesnic na západním svahu hory Kilkerran,“ uvedl biolog ochrany přírody a spoluvedoucí expedičního týmu Jason Gregg a dodal, že místní označují ptáka jako Auwo

Vakovlk tasmánský
Vědci chtějí oživit vyhynulé tasmánské tygry. Další pracují i na návratu mamuta

Vědci pak na svazích hory Kilkerran, která je nejvyšší horou ostrova, umístili dvanáct kamerových pastí. Dalších osm kamer pak dali na místa, kde místní lovci v minulosti hlásili, že ptáka viděli. O přesnější lokalizaci se postaral lovec jménem Augustin Gregory z horské vesnice Duda Ununa. Vypověděl, že ptáka spatřil v oblasti se strmými hřebeny a údolími.

Mimořádně vzácného ptáka zachytilo video:

Zdroj: Youtube

Expediční tým proto umístil kameru na vysoký hřeben poblíž řeky Kwama nad vesnicí. A nakonec opravdu zachytili záběry ptáka, jak se prochází po lesní půdě. „Toto je ten nejšťastnější okamžik vůbec. Nohy se mi třesou. Dokázali jsme to!“ radoval se vědec.

Video z kamerové pasti překvapilo vědce pouhé dva dny před odjezdem. „Po měsíci pátrání jsem se při pohledu na snímky cítil jako při nálezu jednorožce. Je to okamžik, o kterém jako ochránce přírody a pozorovatel ptáků sníte celý život,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel programu ztracených ptáků v American Bird Conservancy a spoluvedoucí expedice John C. Mittermeier.

Objev šokoval jak experty, tak místní. „Výsledky průzkumu je nadchly, protože mnoho lidí ptáka nevidělo ani o něm nikdy neslyšelo,“ řekla ochránkyně přírody z Milne Bay na Papui-Nové Guineji Serena Ketaloya. Ta se nyní spolu s vědeckým týmem zaměří na ochranu tohoto vzácný druhu.

Překvapený vědec na záznamech z kamery:

Zdroj: Youtube

Vzácného holuba hledali vědci už dříve. Dvoutýdenní průzkum v roce 2019 byl ale neúspěšný. Výsledky tohoto průzkumu alespoň pomohly určit místa, na která se pak vědci zaměřili v roce 2022. 

Naděje pro budoucí výzkumy

Odborníci věří, že objev poskytne naději, že stále někde žijí další druhy ptáků, které jsou považované za vyhynulé. „Tento znovuobjev je neuvěřitelným majákem naděje pro další ptáky, kteří byli ztraceni půl století nebo i déle," uvedla manažerka pro pátrání po ztracených druzích ve společnosti Re:wild Christina Biggsová. Ocenila také odhodlání týmu, které podle ní neovlivnil ani neuvěřitelně obtížný terén, ve kterém pracoval.

Manta obrovská
Zázrak v oceánu: Vědci objevili novou populaci manty, je doslova gigantická

Holub horský či také holub bažantí je pták žijící na Nové Guineji a okolních indonéských ostrovech. Bažanty připomínají jak vzhledem, tak chováním. Měří až padesát centimetrů, váží asi půl kilogramu a má nápadný černý zploštělý ocas a hnědé tělo.

Ač se o ptákovi moc neví, tak se předpokládá, že je jeho populace kriticky ohrožená. Podle globálního programu ochrany přírody EDGE of Existence se výzkumníci domnívají, že populace druhů klesla kvůli těžbě dřeva a ztrátě lesního prostředí.