více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 06. 12. 2016 v 08:50

Setkání s hejtmanem v Budějovicích aneb Jaké jsou priority jihočeské vlády

Priority jihočeské vlády pro následující čtyři roky v kraji – to je hlavní téma diskuzního projektu Deníku Setkání s hejtmanem, které se dnes koná v sídle Budějovického Budvaru.

Setkání s hejtmanem v Budějovicích aneb Jaké jsou priority jihočeské vlády
 
Aktualizuj
10.30

Čas vymezený oficiální diskusi se naplnil. Účastníci budou pokračovat neformální formou.

10.24

Hana Šťastná, ředitelka Regionální agrární komory, nepovažuje značky kvality za cestu spásy pro jihočeské zemědělce. "Co by kraj mohl udělat, je podpora rovného tržního prostředí a funkční infrastruktury." Zmiňuje také spolupráci zdejších potravinářských firem a obchodní sítě. "Prvovýrobci by měli být prioritně  producenti potravin, pěstitelé a chovatelé, ne jenom udržovatelé krajiny," poukazuje Hana Šťastná na prostředí pokřivené systémem dotací.

10.19

Diskuse se otáčí k tématu zemědělství. Jiří Zimola oceňuje snahu Regionální agrární komory o podporu regionálních potravin. 

10.17

Jiří Holan, ředitel písecké nemocnice, apeluje na vyšší počet sester, které dosáhnou adekvátního vzdělání pro samostatnou práci. To si ale podle rektora Jihočeské univerzity vyžádá obrovské investice ve školách. "Na trojnásobný počet studentů nemáme kapacity."

10.11

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity má podle rektora Tomáše Machuly studentů dostatek. "Není možné jen navýšit počet studentů. Důraz musí být kladen především na kvalitu škol," míní.  Zmiňuje například vybavení, které na fakultě umí simulovat prostředí reálné práce zdravotnických záchranářů.

10.09

Jednoduché řešení navrhuje ředitel jindřichohradecké nemocnice Miroslav Janovský. "Nemohl by pan hejtman vyvinout větší tlak na ministerstvu zdravotnictví, aby uvolnilo peníze k tomu, aby fakulty mohly přijímat více studentů?"

10.07

Úbytek zdravotních sester  trápí ředitele strakonické nemocnice Tomáše Fialu. Jako řešení se podle něj nabízí zjednodušení systému jejich vzdělávání. Podobný problém je i u mediků, kteří příliš nechtějí po škole nastupovat do praxe v nemocnicích.

10.04

Mnoho Jihočechů trápí i nízký počet lékařů specialistů. "Vedle dostupnosti těchto lékařů bude brzy problémem i udržení praktiků, lékaři stárnou, praxe zavírají a navzdory snaze měst a obcí v odlehlejších oblastech podporovat udržení těchto ordinací se situace nelepší," upozorňuje na riziko hejtman.

10.00

Na rozhodnutí vlády je podle Jiřího Zimoly ale i platová otázka řidičů autobusů.

9.59

Dalším důležitým tématem je zdravotnictví. "V Krumlově je plánovaná výstavba nového multifunkčního pavilonu, po novém roce by mohla začít. Mám ale radost i z investic v budějovické nemocnici, nejde jen o přístrojové vybavení, budovy, ale  nyní se buduje i nové parkoviště. V Jindřichově Hradci se investovalo čtyři sta milionů, plánované jsou i další investice, nenajdete nemocnici, kde bychom neplánovali vylepšení, " zmiňuje hejtman Jiří Zimola. Aktuálním tématem je i zvýšení tarifních platů zaměstnanců nemocnic. Zlepšení si by si zasloužil i systém vzdělávání zdravotnického personálu.

9.52

"Je to o motivaci a inspiraci dětí a jejich rodičů, aby stáli o odborné vzdělání a zaměstnání v technických oborech," doplňuje k diskusi hejtman Jiří Zimola.

9.46

Spolupráci s velešínskou školou si pochvaluje i generální ředitel společnosti Jihostroj Jiří Gerle. "Budeme ji intenzivně podporovat i nadále."

9.45

Růst až na tisíc zaměstnanců plánuje v blízké budoucnosti společnost ENGEL strojírenská z Kaplice."Nechceme zaměstnance jen přetahovat z ostatních podniků, proto je pro nás spolupráce s odbornou školou důležitá," zdůrazňuje vedoucí závodu Peter Jungwirth.

9.43

Velký potenciál ve spolupráci vidí ředitel SOŠ strojní  a elektrotechnické Velešín Milan Timko v možnostech výchovy kvalitních pedagogů, kteří žáky připravují.

9.40

Jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů je skupina ČEZ. "Zatím se nám daří získávat dostatek odborníků, ale je to stále těžší. Musíme oslovovat mladé lidi již na školách," říká ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek. Podle něj bude potřeba nových sil nejen na případnou výstavbu nového bloku, ale i vychovat řadu odborníků pro samotný provoz, který by mohl začít v horizontu 20 let.

9.36

Své znalosti reality na trhu práce by měli podle Lenky Vohradníkové prohloubit i výchovní poradci na školách.

9.35

"Propagace techniky začíná pro budoucí studenty už na základních školách, měla by je bavit matematika, fyzika, chemie," míní rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula. Škola podle něj může pomoci přípravou kvalitních učitelů těchto předmětů.

9.33

Lenka Vohradníková, ředitelka oblastní kanceláře Jihočeské hospodářské komory, považuje nedostatek technicky kvalifikovaného personálu za velký problém. V propagaci techniky oceňuje spolupráci nejen s krajem a školami, ale i s významnými jihočeskými firmami. "Máme štěstí na dobré lidi, spolupráce mnohdy funguje na základě jednoduché lidské dohody," pochvaluje si.

9.30

Naproti trendům jde i Jihočeská univerzita, která otevřela obor mechatronika. "Je pro nás jednou z priorit. Zájem studentů je slušný, nyní se snažíme vylepšit podmínky výuky," představuje nový obor rektor Tomáš Machula.

9.27

"Můžeme jít cestou rušení některých škol, nebo jejich oborové restrukturalizace. To je podle mého lepší řešení. Ředitelé by měli přizpůsobovat obory požadavkům trhu práce," zdůrazňuje Jiří Zimola.

  • 1 2
Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE