VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s houslovým virtuosem Pavlem Šporclem

Ptejte se Pavla Šporcla, rodáka z Českých Budějovic, nejpopulárnějšího houslového virtuosa se světovým renomé. Hru na housle studoval na AMU a v USA. Na svých koncertech byl vždy blíže divákům svým lidským vystupováním, neformálním oblékáním a pro něj typickým šátkem „na piráta“. Hraje na modré housle. S Královskou liverpoolskou filharmonií a dirigentem Sebastianem Lang – Lessingem vydal nyní své první vánoční album Christmas on the Blue Violin. Letos po dvou letech vyrazil opět na vánoční turné, kterým navazuje právě na tuto desku. V rodných Českých Budějovicích vystoupí 4. prosince na výstavišti v pavilonu T1 v 19 hodin. Zahraje s Karlovarským symfonickým orchestrem známé vánoční melodie, jeho vlastní vánoční kompozici Modlitba, aj. Dirigovat bude Jan Kučera. Na pódiu se s ním objeví harfistka Jana Boušková, český chlapecký sbor Boni Pueri, či sopranistka Jana Šrejma Kačírková.

ON-LINE rozhovor s houslovým virtuosem Pavlem Šporclem

Houslovým virtuos Pavel Šporcl.

Tento rozhovor byl ukončen dne 22.11.2017
DOTAZ: Dobrý den, bude možnost Vás vidět také na Budějovickém náměstí v rámci adventu? Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den všem a děkuji, že se zúčastníte tohoto rozhovoru. Doufám, že se vám se mnou bude líbit o)

Petře. Na náměstí v ČB při rozsvěcení stromečku jsem hrál tuším před dvěma roky. Takže na další vystoupení na tomto místě mám myslím čas o)
Pokud by jste měl chuť mne ale vidět na koncertě, přijďte 4.12.2017 do Pavilónu T1 na Výstaviště. Budu tam začínat své nové turné "Vánoce na modrých houslích". Turné navazuje na moji první a stejnojmennou vánoční nahrávku , která před nedávnem vyšla. Je plná nádherných koled a vánočních písní v nových aranžích a nahrál jsem ji s Královskou Liverpoolskou filharmonií. Na turné zazní tedy např. Narodil se Kristus pán, Tichá noc, Rolničky...Budu mít též hosty a to chlapecký sbor Boni pueri a báječnou sopranistku Janu Šrejmu Kačírkovou, držitelku dvou cen Thálie, kterou posluchači v ČB dobře znají. Na pódiu bude tedy přes 70 účinkujících. Je to mé největší turné doposud. Koncert začíná v 19hod , takže mohou přijít i děti. O koncert je obrovský zájem, což mne velmi těší. Museli jsme tedy přidat řady, takže nějaké vstupenky jsou ještě k dostání na CBsystem nebo Ticketportal. Moc se těším o)

Hezký den
DOTAZ: Dobrý den, pane Šporcle, zaujaly mě Vaše housle ... Proč jste si vybral právě modré? Jana
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
modrou barvu mám rád o). A ono nebylo moc jiných možností, neboť "normální housle" jdou od žluté k červené. Zbyla tedy modrá nebo zelená. A já si vybral modrou, aby mi šla k očím o). Honza Špidlen, který je pro mne postavil, udělal báječnou práci. Jsou unikátní nejen svou barvou a jinými záležitostmi uvnitř, ale i zvukem.
Pavel
DOTAZ: Dobrý den, dlouho jsme Vás neviděli se šátkem ... rozhodl jste se změnit image? Proč? Kolik jich vlastně máte :-) Dáša Jelínková
ODPOVĚĎ:Dobrý den,

šátek nosím stále, i když už ne tolik jako dřív. Vybírám si, kam si ho vzít či nevzít. Mám jich ve skříni asi 150. na koncertech turné ho ale určitě uvidíte.

Hezký den
DOTAZ: Dobrý den, pane Šporcle, kolikery máte housle? Kdybyste nebyl houslistou, co byste rád dělal? Těšíme se na koncert! Jarmila Novotná
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
housle mám doma troje. Ale v posledních letech hraju výhradně na mé modré. Jsou prostě skvělé a jdou ruku ruce s mým přístupem k hudbě. Jsem také moc rád, že ukazují, že i takové tradiční řemeslo jako je houslařství může sem tam udělat nějakou změnu.
Nevím co bych dělal, kdybych nebyl houslistou. Možná nějakou manažerskou práci, ta mi docela jde a baví mne.

Také se na Vás těším.
Pavel
.
DOTAZ: Dobrý den, Pavle. Přeji hezký advent, krásné Vánoce a mnoho úspěchů v roce 2018. Chci se zeptat chystáte pro rok 2018 nějaký nový projekt a kde vás na jihu v tomto období uvidíme? A jak relaxujet, chytáte ryby? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,

poslední rok pro mne velmi pracovně nabitý. Přes léto jsem natáčel novou vánoční desku, předtím dodělával aranže a cvičil. Mezi tím jsem připravoval a točil šestidílný dokument pro ČT o slavných českých houslistech minulosti - Kubelík , Kocian, Ševčík, Ondříček...Do toho jsem natáčel pořad pro děti o klasické hudbě Hudební perličky Pavla Šporcla, které se vysílají každé pondělí v 17:25 na Déčku. Teď se soustředím pouze na své předvánoční dvanácti koncertní turné....Takže, abych odpověděl na vaši otázku - zatím nový projekt nechystám, neboť nemám kapacitu vůbec o něčem dalším přemýšlet o)

Relaxuji u houslí a u své práce. Také samozřejmě doma s rodinou. Po vánocích pojdeme lyžovat, tam si odpočinu.

I Vám vše nej
Pavel
DOTAZ: Dobrý den, pane Šporcle,
máme před Vánoci, údajně těmi nejkouzelnějšími svátky v roce. Chtěla jsem se Vás proto zeptat, co byste rád našel pod stromečkem? A máte ještě třeba nějaké tajné přání, nějaký sen, který se Vám prozatím nesplnil? Jinak Vám přeji krásné svátky a jen to nej do nového roku. S pozdravem Karla
ODPOVĚĎ:Karlo,

moje sny se postupně plní. Ale mám obavu, že kdybych teď nějaký prozradil, tak se tato úspěšnost mohla zpřetrhat o).
Vánoce mám odjakživa moc rád. A samozřejmě od té doby, co mám děti, se na ně těším ještě víc. Nejde vůbec o mé dárky. Já jsem šťastný, že jsme spolu. Hrajeme a zpíváme koledy, krájíme jablíčka, lijeme olovo...to všechno jsou krásné společné chvíle. A o ty o vánocích jde.
Sám mám radost, když můžu někomu udělat radost. A to nejen doma. Ale třeba na koncertech mým fanouškům a posluchačům.

Užijte si krásný den i Advent.
Pavel
DOTAZ: Dobrý den, vracíváte se často na jih? Jaké máte vzpomínky na dětství v Budějovicích? Jste spíše Pražák či Budějčák? Můžeme Vás tu potkat třeba o adventu? Děkuji Pavel Jurík
ODPOVĚĎ:Dobrý den,

snažím se jezdit co nejčastěji. Stále se cítím jako Budějčkách a jsem pyšný, že pocházím z tohoto krásného města. O Adventu budu v ČB pouze na mém koncerté, pak musím do jiných krajů měst.

Pavel
DOTAZ: Jakou máte v ČB nejoblíbenější restauraci?
ODPOVĚĎ:maminku o)
DOTAZ: Dobrý den, pane Šporcle, viděl jsem Vás v pořadu v TV, jak učíte hrát děti na housle. Moc se mi to líbilo ... Jak jste se k tomu dostal? Plánujete něco takového znovu? Děkuji. Mějte se pěkně! Filip Svoboda
ODPOVĚĎ:Filipe,
díky. Učím částečně na HAMU. Stále se snažíme řešit nějaké kurzy, ale můj kalendář je hodně plný, tak to moc nezvládám. Ale učím moc rád, hodně mne to inspiruje k přemýšlení.

Hezký den

Pavel

DOTAZ: Dobrý den, pane Šporcle, říkám si.. od léta připravujete vánoční album, potom vánoční turné.. jde to ještě vůbec mít vánoční náladu? Jaké bylo hraní v Liverpoolu s Královskou filharmonií? Co plánujete dál? Děkuji za odpověď. Na shledanou. Filip Jaroušek
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
nahrávání bylo krásné. Muzikanti absolutně báječní, stejně jako světoznámý dirigent Sebastian Lang -Lessing. S tímto světoznámým orchestrem jsem v minulosti hrál několikrát, ale nahrávali jsme spolu poprvé. Skvělý byl také anglický producent a aranžér Jon Cohen. Prostě celý báječný tým. Album vydal Universal Music a já jsem rád, že jsem součástí tohoto celosvětového nahrávacího giganta.
Vánoční náladu mám stále a myslím, že se začátkem Adventu a turné se ještě tento pocit zvýší o)
Pokud přijdete na koncert, uvidíte o)
Hezký den
Pavel
DOTAZ: Co říkáte na převezení ostatků houslisty Váši Příhody do Vodňan?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
je dobře, že se o to paní Žílová postarala. Pokud se nebudeme zajímat o naši historii a nebudeme si vážit těch, co to ve světě někam dotáhli, nezlepší se to tady. I proto se já tak starám o odkaz mých předchůdců houslistů. Pokud se vše podaří a ČT mi posvětí natáčení dalších dílů o našich slavných houslistech, Váša Příhoda bude mít určitě svůj díl.
Pavel
DOTAZ: Pavluš, ahoj, zdravím.
ODPOVĚĎ:Ahoj maminko o).
Těším se na tebe o))))

Přátelé , tímto se s vámi loučím. Děkuji za milé a zajímavé dotazy.
Přeji vám jen to dobré. Užívejte krásné dny a blížící se Advent. A pokud budete mít chuť, přijďte na můj koncert plný krásných vánočních koled a písní 4.12. Více info na http://www.pavelsporcl.cz/Turne.html

Pavel Šporcl

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT