VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s lídrem hnutí Starostové a nezávislí Jiřím Švecem

Ptejte se lídra kandidátky politického hnutí Starostové a nezávislí Bc. Jiřího Švece, který kandiduje ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V komunální politice je aktivní od roku 2002, kdy byl zvolen předsedou místní samosprávy ve Velechvíně, místní části města Lišov. Ve volbách v roce 2002 také kandidoval jako nestraník za ČSSD do Zastupitelstva města Lišova, ale neuspěl. O čtyři roky později ve volbách v roce 2006 byl zvolen zastupitelem jako nestraník za SNK ED a stal se místostarostou. Po volbách v roce 2010 starostou města Lišov. Post obhájil i ve volbách v roce 2014. V krajských volbách v roce 2012 kandidoval za STAN v rámci subjektu "TOP 09 a Starostové pro Jihočeský kraj" do Zastupitelstva Jihočeského kraje. Od února 2016 je předsedou jihočeské organizace hnutí STAN. V krajských volbách v roce 2016 byl lídrem subjektu "PRO JIŽNÍ ČECHY“ v Jihočeském kraji. Byl zvolen krajským zastupitelem a v dubnu 2017 se stal radním kraje. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval za STAN v rámci koalice TOP 09 a STAN v Jihočeském kraji. Na IX. republikovém sněmu STAN v Praze dne 25. března 2017 byl zvolen členem předsednictva hnutí. Na Vaše otázky bude odpovídat v úterý 10. října 2017 od 13 hodin.

ON-LINE rozhovor s lídrem hnutí Starostové a nezávislí Jiřím Švecem

Jiří Švec.

Tento rozhovor byl ukončen dne 10.10.2017
DOTAZ: Dobrý den, pane Šveci,
rád bych se zeptal, jaké složení vládní koalice vidíte jako ideální. S kým vidíte shodné body a s kým jste naopak jednoznačně pouze v rozporu. Které oblasti byste se do budoucna chtěl osobně věnovat? Děkuji. F. Kroupa
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Kroupo,
ideální složení vládní koalice bude takové, které bude řešit pouze zájmy obyvatel této země a ne své vlastní. Otázkou je, zda je to v dnešní době vůbec reálné. Já věřím, že ano, a pokud se na budoucí vládě bude podílet i STAN, uděláme všechno proto, aby náš stát fungoval stejně dobře, jako fungují naše obce. Rád bych se věnoval všem oblastem, nejblíže mám samozřejmě k dopravě a k problematice obcí. S pozdravem Jiří Švec.
DOTAZ: Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na školství a vzdělávací systém v České republice. Je podle vás vyhovující? Pokud ne, máte nějakou představu o reformě? Děkuji za odpověď. Sýkorová
ODPOVĚĎ:Vážená paní Sýkorová,
se školstvím a vzdělávacím systémem obecně spokojen nejsem, a nemohu být, protože ohodnocení profese a práce pedagogů naprosto neodpovídá důležitosti tohoto poslání. I to je jeden z důvodů, proč v našem školství chybí spousta kvalitních a akčních vyučujících, kteří dokážou mladé generaci předat nejen zkušenosti, ale také potřebný idealismus a chuť měnit svět k lepšímu. Součástí reformy by mělo být nejen potřebné zvýšení platů, ale také odstranění tabulkového ohodnocení, protože dlouholetá praxe ještě nemusí být zárukou kvality. S pozdravem Jiří Švec.
DOTAZ: Dobrý den, jaký je váš názor na elektronickou evidenci tržeb? Byl by jste pro jeho zrušení? Kučera
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Kučero,
elektronickou evidenci tržeb považuji pouze za další represivní opatření, a proto bych ji pro malé podnikatele nezaváděl. Malé podnikatele a zemědělce by měl náš stát nosit na rukou, protože kdokoli je ochotný a schopný postarat se sám o sebe a dát práci dalším lidem, je pro náš stát zárukou přežití v těžších časech. S pozdravem Jiří Švec.
DOTAZ: Výkonnostní sport a celkově sport na malých místech městech i vsích skomírá. Financování těchto míst a malých oddílů je problém,plácky nejsou a nová hřiště stojí majlant. Jak se k tomu vaše hnutí postaví. A co uděláte pro to, aby se sportovalo víc a bez reklam či falešných akcí typu sportuj s hvězdou?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Ladislave,
sport na malých městech a obcích je z velké části záležitostí obecních rozpočtů, a pokud ve vaší obci skomírá, měl byste se obrátit na své zastupitele. Podporu sportu obecně považuji za jednu z priorit, a konkrétně v našem městě pro to děláme maximum. S pozdravem Jiří Švec.
DOTAZ: Dobrý den,
líbí se mi, s jakým nasazením a elánem pracujete pro lidi. Jak odpočíváte, co vás baví ve volných chvílích, pokud nějaký čas tedy vůbec zbývá? Máte čas věnovat se svým dětem? Děkuji. Marie
ODPOVĚĎ:Milá Marie,
děkuji Vám za kompliment. Nasazení a elán mi nechybí, ale musím říct, že mám štěstí na své spolupracovníky a kolegy, kteří mi pomáhají. Co se týká odpočinku, pokud mám čas, cestuji na motorce, rekreačně hraji tenis, nohejbal, hodně čtu historické romány a současná road movie. Když mám čas, jdu na houby (letos jsem ho neměl). Děti mám naštěstí téměř dospělé, takže jsou již dost samostatné. S pozdravem Jiří Švec.
DOTAZ: Dobrý den, pane Šveci,
chtěl bych se zeptat na Váš osobní nebo i politický postoj k otázce migrantů. Vidíte je jako ohrožující pro Čechy? Děkuji za odpověď. Miroslav Kučera
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pane Kučero,
můj osobní a politický postoj k migrantům je následující. Utečenci, kterým jde v jejich zemích o život, mají dle mého názoru (i podle legislativy západní společnosti) právo na dočasný azyl. Podtrhuji slovo dočasný, to znamená, dokud trvá stav ohrožující život v jejich zemi. Ekonomické uprchlíky odmítám, ale zároveň je třeba říct, že v naší zemi problémem nejsou. Tedy alespoň zatím.

Evropská unie, případně Evropa jako taková, musí být schopná účinně chránit svoje vnější hranice, to znamená, měla by mít akceschopnou armádu a akceschopné představitele. S pozdravem Jiří Švec.
DOTAZ: Dobrý den,
mám takovou nepolitickou otázku - co podle Vás chybí Čechům ke spokojenosti a pocitu štěstí v životě? Děkuji. MF
ODPOVĚĎ:Vážená paní Farská,
již naše babičky znaly rčení "Pálí ho dobré bydlo". Češi by pro pocit štěstí a spokojenosti více cestovat, protože právě na cestách (a to nemusí být pouze luxusní drahá dovolená) si můžeme uvědomit, v jak krásné a bohaté zemi žijeme. Ujišťuji Vás, že z ekonomického, geopolitického a klimatického hlediska žijeme takřka v ideálních podmínkách. I když samozřejmě je stále co zlepšovat. S pozdravem Jiří Švec.
DOTAZ: Myslíte si, že máte vlastnosti správného politika? Jaké to podle Vás jsou?
ODPOVĚĎ:Vážený pane P.,
nevím, jaké jsou vlastnosti správného politika, protože neznám definici politika. Respektive znám ji ze školy, ale moje přesvědčení a životní praxe je taková, že politiku by měli dělat především pracovití a poctiví lidé. Ty najdete v různých stranách, v těch samých stranách ale možná najdete i ty druhé. Je na Vašem názoru, která ze stran má víc těch dobrých. Přeji Vám šťastnou ruku při volbách. S pozdravem Jiří Švec.
DOTAZ: Dobrý den, pane Šveci,
chtěl jsem se Vás zeptat: "Jak se Vám po těch úpravách jezdí po kruhovém objezdu na Okružní? Jste s tím jako radní pro dopravu spokojený? A pokud ne, budete s tím něco dělat? Děkuji za odpověď a přeji krásný podzim. Pavel Štrunc
ODPOVĚĎ:Vážený pane Štrunci,
s úpravami na kruhovém objezdu na Okružní spokojen nejsem, protože dle mého názoru svislé dopravní značení neodpovídá tomu vodorovnému. Tato záležitost však patří do gesce Ředitelství silnic a dálnic a Magistrátu města České Budějovice. Již jsem žádal o prověření tohoto značení. Vzpomínám si však na otevření tohoto kruhového objezdu před cca deseti, patnácti lety (?), kdy se řidiči také museli naučit orientovat v novém prostředí. A nakonec to také zvládli. Přeji Vám hodně šťastných kilometrů. S pozdravem Jiří Švec.
DOTAZ: Dobrý den, pane Šveci,
když byste byl zvolen do poslanecké sněmovny, necháte si všechny tři funkce, nebo se některé vzdáte?
Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Vážená paní Králová,
rozhodně si nenechám všechny funkce. S pozdravem Jiří Švec.
DOTAZ: Vážený pane Šveci,
co říkáte na propojení ulic Strakonická - M. Horákové a na to, že se zde v noci nebude smět jezdit?
Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Vážený pane Fialo,
o úpravě, respektive omezení provozu na propojení zmíněných ulic nerozhoduje krajský úřad, ale Magistrát města České Budějovice. Já osobně to považuji za hloupost, ale také vím, že jedním z možných důvodů jsou aktivity některých lidí z nedaleké oblasti. Uvidíme, jak dlouho bude tento nesmysl trvat. S pozdravem Jiří Švec.
DOTAZ: Dobrý den,
jak dovedete skloubit pracovní život, politickou angažovanost s rodinným životem? Pro mě je to vzájemně neslučitelné, tak by mě zajímal jiný pohled. Děkuji.
ODPOVĚĎ:Vážená paní Kastlová,
každý, kdo dělá svou práci s plným nasazením, tak činí na úkor jiných aktivit. To se netýká jen politiků a starostů, ale také třeba podnikatelů a dalších profesí. Co na to říct. Samozřejmě, že rodinný život tím trpí. S pozdravem Jiří Švec.
DOTAZ: Proč jste vstoupil do politiky a co je Vaším nejvyšším cílem? Co Vás na té práci pro lidi vlastně baví? Svoboda
ODPOVĚĎ:Vážený pane Svobodo,
do veřejného života (nemám moc rád slovo politika) jsem vstoupil z idealismu (napadá mě i peprnější slovo :-)) Mým "nejvyšším" cílem je zůstat rovný. V mém věku již předpokládám, že se mi to podaří. S pozdravem Jiří Švec.
DOTAZ: Dobrý den, pane Šveci, s jakými plány a předsevzetími byste chtěl vstoupit do poslanecké sněmovny? Co je v tuto chvíli pro naši zemi nejdůležitějším tématem? Růst HDP, důchodová reforma, migranti - v jaké otázce máte vy osobně největší ambice? Děkuji, Pospíchal
ODPOVĚĎ:Vážený pane Pospíchale,
všechna Vámi zmíněná i další témata jsou důležitá a nedá se říct, že bych měl v některé z nich osobní ambici. Mou osobní ambicí je hlasovat jen pro takové zákony, které prospějí většině našich obyvatel a našemu státu. S pozdravem Jiří Švec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení