VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s odbornicemi na daňovou problematiku

Týká se vás elektronická evidence tržeb a máte nějaké nejasnosti? Musíte podat daňové přiznání z příjmu fyzických osob a narazili jste na problém, se kterým si moc nevíte rady? Na čtvrteční on-line rozhovor jsme pozvali expertky na tato témata, obě budou připraveny odpovědět na dotazy čtenářů.

ON-LINE rozhovor s odbornicemi na daňovou problematiku

On-line rozhovor s Hanou Horáčkovou (vlevo), vedoucí oddělení evidence tržeb a Janou Rohlíkovou (vpravo), vedoucí oddělení daně z příjmů fyzických osob Finančního úřadu pro Jihočeský kraj.

Tento rozhovor byl ukončen dne 23.3.2017
DOTAZ: Chtěla bych poprosit o radu. Od září dávámě dítě do soukromé školky. Prý na to můžeme získat slevu na dani. poraďte mi, prosím, jak postupovat.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, zákon o daních z příjmů umožňuje uplatnit jako slevu na dani tzv. „školkovné“, tj. poplatníkem vynaložené výdaje za umístění vyživovaného dítěte v daném roce v předškolním zařízení. Maximálně lze uplatnit slevu do výše minimální mzdy, tedy za rok 2016 je to 9 900,-Kč. Slevu na dani lze uplatnit pouze tehdy, žije-li vyživované dítě s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, přitom pokud je dítě vyživováno v jedné domácnosti více osobami, může slevu uplatnit jen jeden z nich. Zákon dále stanoví, co přesně se rozumí předškolním zařízením, vždy se přitom musí jednat o zařízení, které je registrované (buď jako mateřská škola, dětská skupina nebo poskytuje péči o děti na základě příslušného živnostenského listu). Pokud, tedy platíte „školkovné“ za umístění Vámi vyživovaného dítěte v takto registrovaném zařízení, vyžádejte si od něj potvrzení o výši vynaložených výdajů a toto potvrzení přiložte k daňovému přiznání, ve kterém uhrazenou částku uplatníte jako slevu na dani. Není tedy rozhodné, zda dítě navštěvuje veřejnou či soukromou mateřskou školku, ale zda je uvedené zařízení registrováno. Slevu můžete uplatnit prostřednictvím daňového přiznání na řádku 69a, nárok musíte doložit potvrzením předškolního zařízení o výši výdajů vynaložených za umístění vyživovaného dítěte.
DOTAZ: Dobrý den,
pracuji v zahraničí, musím podávat daňové přiznání v ČR i v cizině?

Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den ve svém dotazu bohužel neuvádíte, zda jste daňový rezident České republiky nebo nikoliv. Vycházíme tedy z předpokladu, že daňovým rezidentem ČR jste. V tom případě máte povinnost podat daňové přiznání ze svých celosvětových příjmů v ČR. Ovšem pokud Vám plynuly pouze příjmy ze zaměstnání v zahraničí, a to ve státě, s nímž Česká republika uzavřela smlouvu o zamezení dvojímu zdanění, daňové přiznání v České republice podávat nemusíte. Otázku podávání daňového přiznání v zahraničí řeší zákony příslušné země.
DOTAZ: Dobrý den. Stává se mi, že zákazníci nechtějí účtenku EET. Musím jim jí vnutit, nebo stačí že jí vytisknu a vyhodím jí, když si jí kupující nevezme...
ODPOVĚĎ:Dobrý den, poplatník je povinen účtenku vystavit, nicméně zákazník nemá povinnost si ji odebrat. Důležité je odeslat datovou zprávu o evidované tržbě a účtenku vystavit. Pokud ji zákazník nechce, můžete ji vyhodit.
DOTAZ: Je pravda, že dobrovolníci, kteří vedou dětské oddíly a jezdí s nimi o vikendech na výlety, musí mít kvůli částkám, které vybírají od rodičů na jízdenky, vstupenky apod. EET? Dekuji moc za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pokud dětský oddíl funguje jako neziskový poplatník a vybírané částky pokrývají náklady na tyto akce bez přidaného zisku, pak tyto částky dětský oddíl evidovat nemusí.
DOTAZ: Dobry den,nabizim kosmetiku Avon,pro rodinu,zname,kdy moje mesicni objednavka je cca 3500kc.Tyka se me take povinnost EET a pokud ano,od kdy.Dekuji za odpoved
ODPOVĚĎ:Dobrý den, ano musíte. Od 1. 3. 2017 ve fázi maloobchodu. Evidenci tržeb podléhají částky vybírané v hotovosti nebo kartou, které jsou příjmem z činnosti, která je podnikáním.
DOTAZ: dobrý den, mám živnostenský list na poskytování IT služeb. Bude se mě týkat EET? A kdy prosím?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pokud přijímáte platby v hotovosti nebo kartou, pak se Vás evidence tržeb bude týkat od 1. 3. 2018. Povinnost evidovat tržby nemá pouze poplatník, pokud přijímá všechny platby jen přes účet bankovním převodem.
DOTAZ: Když jako důchodce dostávám honoráře, které za měsíc nepřesahují deset tisíc korun, a z nich mi zaměstnavatel sráží 15 procent, mám nárok při daňovém přiznání žádat tuto sraženou daň zpět v rámci slevy na dani, která je myslím 24.000 Kč (a tu zdaleka nedosáhnu). Děkuji.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pokud se jedná o dohodu o provedení práce, uvedené příjmy můžete zahrnout do daňového přiznání. Musíte přiložit potvrzení od zaměstnavatele, do kterého budou zahrnuty všechny tyto příjmy a uplatníte slevu na poplatníka, která činí 24 840 Kč.
DOTAZ: Dobrý den, zákazníci se mě ptají, jakým způsobem bude probíhat slosování účtenek o ceny a jak se dozví výsledky. Děkuji za odpověď. Závada
ODPOVĚĎ:Dobrý den, účtenková loterie bude spuštěna v polovině roku 2017 a základní charakteristiky této loterie Finanční správa připravuje.
DOTAZ: Jak je tomu s evidencí tržeb v případě poskytování ubytování v soukromí?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, tržby v hotovosti nebo kartou za krátkodobé ubytování v soukromí jsou evidovanou tržbou a měly by být evidovány již od 1. 12. 2016.
DOTAZ: Započítávají se do daňového přiznání i částky z dohod o provedení práce a dohod o provedení činnosti? A do jaké částky měsíčně se započítávají?
Když si student vydělá do pěti tisíc měsíčně a zaměstnavatel částku zdaní 15%, je třeba ještě tuto částku danit a podávat daňové přiznání nebo je to už z pohledu finanční správy jako příjem "vyřízenou" věcí?
Pokud prodává někdo akcie, které držel více jak tři roky, je tento příjem osvobozen od daně?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, rozhodné je, zda jste u zaměstnavatele podepsal prohlášení, či nikoliv. Pokud jste prohlášení nepodepsal, příjmy z dohod o provedení práce do 10 tis. Kč měsíčně byly zdaněny zvláštní sazbou daně a nemusíte je již zahrnovat do daňového přiznání. Naproti tomu příjmy z dohod o pracovní činnosti do daňového přiznání vstupují bez ohledu na jejich výši. V případě, že jste prohlášení u zaměstnavatele podepsal nemáte povinnost podávat daňové přiznání. 15% daň se vztahuje jak na příjmy zdaněné zvláštní sazbou daně, tak zálohou na daň, proto z Vašeho dotazu nepoznáme, zda jste prohlášení podepsal, či nikoliv. Příjem z prodeje akcií, po uplynutí časového testu 3 let je od daně osvobozen.
DOTAZ: Mají důchodci, kteří pracují na honorář, který se jim daní 15% a nevydělají více než sedm tisíc měsíčně, mají nárok na vrácení daně?
Jakou daň zaplatím, pokud prodávám pozemek nabytý před dvěma lety? Rozhoduje o výši daně také cena pozemku? A v případě, že se pozemek jen převádí, jaké dani to podléhá?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, příjmy z dohody o provedení práce do 10 tis. Kč měsíčně se při nepodepsaném prohlášení zdaňují 15 % zvláštní sazbou daně. Uvedené příjmy můžete zahrnout do daňového přiznání na základě potvrzení od zaměstnavatele, uplatnit případné nároky na nezdanitelné částky a slevy. Pokud Vám vznikne přeplatek, správce daně Vám přeplatek vrátí na základě žádosti. K 2.dotazu uvádíme, že důležité je, jakým způsobem jste pozemek nabyl. Pokud jste jej koupil, jedná se o příjmy dle § 10. Přičemž cena za kterou jste pozemek prodal je příjmem a cena, za kterou jste pozemek koupil je výdaj. Pokud jste pozemek zdědil v řadě přímé, přičemž v součtu se zůstavitelem přesáhne doba vlastnictví 5 let, je příjem od daně osvobozen. Při převodu nemovitého majetku, daň z nabytí nemovitých věcí, platí v současné době kupující.
DOTAZ: Dobrý den, pořádala jsem akci, na kterou mi byla přidělena dotace. Zaúčtovává se do daňového přiznání do příjmů?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, pokud se jedná o dotaci, která nebyla použita na pořízení investičního majetku nebo jeho technického zhodnocení, je přijatá dotace zdanitelným příjmem.
DOTAZ: Považujete za spravedlivé, že i malý prodejce musí odvádět daň a je kontrolován EET, zatímco boháč při nákupu korunových dobropisů za miliardy korun nemusí platit nic? Díky
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Finanční správa se řídí platnými právními předpisy České republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT