VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s ředitelem elektrárny Temelín Bohdanem Zronkem

Bohdan Zronek se narodil 21. ledna 1971 ve Vimperku. Vystudoval Gymnázium ve Strakonicích, poté absolvoval ČVUT v Praze, obor elektroenergetika. Po škole začal pracovat v ČEZ, po dvou letech školení nastoupil v Temelíně. Postupně si prošel celou řadou funkcí - operátor turbíny, operátor reaktoru, vedoucí blokové dozorny, vedoucí reaktorového bloku, směnový inženýr, v roce 2008 se stal hlavním technologem, po dvou letech vedoucím provozu Temelína a po dalších dvou letech začal šéfovat bezpečnosti všech elektráren ČEZ. Ředitelem Temelína je od 1.1.2015 Témata: 1) V pátek 19. května začne odstávka druhého temelínského bloku. ČEZ ji plánuje na necelé tři měsíce. Jednou z klíčových činností je i výměna paliva. Jak výměna jaderného paliva probíhá a co všechno odstávka obnáší. 2) I přes vysokou bezpečnost se jaderné energetice havárie nevyhýbají. Jak to má Temelín s bezpečností, co nejhoršího se může stát a jaký vliv to bude mít třeba na České Budějovice. 3) S jadernou energetikou souvisí produkce vyhořelého paliva. Jeho uložení dosud nebylo vyřešeno. Jak s vyhořelým palivem nakládá Temelín? 4) Temelín patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v kraji. Jak je těžké se do Temelína dostat jako zaměstnanec? 5) Logo ČEZ a Temelína je na řadě akcí. Přitom ČEZ na jihu elektřinu neprodává. Co je smyslem jeho zdejší angažovanosti, v jakých oblastech ČEZ působí a jak lze případný příspěvek získat?

ON-LINE rozhovor s ředitelem elektrárny Temelín Bohdanem Zronkem

Bohdan Zronek

Tento rozhovor byl ukončen dne 15.5.2017
DOTAZ: Jsou provedeny kalkulace na cenu tepla ( a jaká cena na úrovni např primáru by byla) v případě jeho distribuce do Českých Budějovice? děkuji
ODPOVĚĎ:Kalkulace máme a věřím, že cena bude pro České Budějovice zajímavá. Z logických důvodů nemohu být konkrétní.
DOTAZ: Dobrý sden. Chtěl bych se zeptat, jak je JETE zabezpečena proti případnému terororistickému útoku a zda je na místě se takového skutku obávat.
ODPOVĚĎ:Systém fyzické ochrany, podle nového Atomového zákona "Zabezpečení", využívá několik na sebe navazujících bariér. Kromě samotné ostrahy elektrárny spolupracujeme s policií i armádou. Temelín tak patří k nejstřeženějším i nejobtížněji přístupným objektům v ČR.
DOTAZ: Dobrý den, budete i nadále podporovat hokejisty Motoru a v jaké výši? Díky Vojtěch Debnár
ODPOVĚĎ:Po aktuálně skončené sezóně teprve budou probíhat jednání o případné další spolupráci, takže uvidíme...
DOTAZ: Dobrý den, měl bych dotaz k prvnímu tématu. Jak se "nastartuje" štěpná reakce v odstaveném reaktoru? O tom, jak v něm probíhá štěpení, se toho dá najít mnoho, co tomu ovšem předchází nevím.
ODPOVĚĎ:Ke startu reaktoru stačí uvolnit ruce přírodě a velmi zjednodušeně odbrzdit reaktor a odstranit to, co brání štěpení. Tedy vytáhnout řídící tyče a snížit koncentraci bóru ve vodě v reaktoru. To všechno pod přísnou kontrolou a řízeným způsobem.
DOTAZ: Dobrý den. Mám 17letého syna, který studuje strojní průmyslovku. Co byste mu poradil z hlediska dalšího vzdělávání, aby se jednou mohl ucházet o práci v Jaderné elektrárně Temelín? Děkuji
ODPOVĚĎ:Určitě doporučuji technickou vysokou školu. Je možné se také přihlásit na naše programy pro studenty - Jadernou maturitu nebo při studiu na VŠ na Letní univerzitu, kde lze jednat i o případném stipendiu.
V každém případě budeme odborníky se SŠ i VŠ vzděláním potřebovat dlouhodobě.
DOTAZ: Dobrý den, jaká je pravděpodobnost, že by došlo k nějaké jaderné události? Co mají dělat občané v případě jaderného výbuchu?
ODPOVĚĎ:Jaderný výbuch v jaderné elektrárně není fyzikálně možný. Pravděpodobnost je velmi nízká, i tak ale nic nepodceňujeme a připravujeme se i na velmi nepravděpodobné a obtížně představitelné situace. V případě jakékoliv události platí pro občany sledovat pokyny krizových orgánů, případně sledovat informace v médiích. Touto cestou se dozví všechno potřebné.
DOTAZ: Dobrý den, pane Zronku, jak je to s bezpečností Temelína ve srovnání s ostatními elektrárnami?
ODPOVĚĎ:Z pohledu bezpečnosti je Temelín plně srovnatelný a splňuje požadavky české legislativy i mezinárodní doporučení. Například v radiační ochraně patříme k absolutní světové špičce.
DOTAZ: Dobrý den. Omlouvám se za laické dotazy: Pokud má elektrárna odstávku jednoho bloku, znamená to, že druhý blok vyrábí více elektřiny? A ještě jeden dotaz: během odstávky si zaměstnanci berou dovolenou, nebo naopak, musejí být všichni v pohotovosti?
ODPOVĚĎ:Každý blok vyrábí stále stejné množství elektřiny i během odstávky toho druhého.
Odstávka je pro elektrárnu hektické období, kdy musíme zvládnout výměnu paliva a vice než desítku tisíc dalších činností. Dovolené jsou tedy záležitostí pro období mimo odstávky.
DOTAZ: Dobrý den. Práce ředitele jaderné elektrárny musí být náročná, možná i stresová. Jak nejraději relaxujete? Kam chodíte rád na výlety, za sportem, zábavou, kulturou? Viděl jsem vaši fotografii na kole...
ODPOVĚĎ:Dobíjím jakoukoliv fyzickou aktivitou, zvlášť kouzelná je pro mě Šumava. Na lyžích i na kole.
DOTAZ: Kolik energie se z produkce elektrárny se prodá do Rakouska?
ODPOVĚĎ:Do Rakouska přímo nedodáváme, kryjeme cca pětinu spotřeby ČR.
DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mě, kde je tady protijaderný bunkr? Jaká je kapacita? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Pro zaměstnance máme čtyři kryty s kapacitou téměř 1800 osob. To s rezervou stačí pro zaměstnance i dodavatele na elektrárně
DOTAZ: Obce se bouří proti vybudování úložiště radioaktivního odpadu,kam by se momentálně vyhořelé palivo ukládá a jak je zabezpečené. A cos ním bude dál, až bude úložiště vybudované, to se tam bude převážet?
ODPOVĚĎ:Vyjádřit svůj názor je legitimním postojem obcí. Problematika trvalého ukládání je v kompetenci státu prostřednictvím jím řízené organizace. Transport do trvalého úložiště bude probíhat za přísných bezpečnostních opatření. Naším úkolem je bezpečně se postarat o použité jaderné palivo do doby uložení. To je zajištěno ve speciálních kontejnerech v meziskladu v areálu elektrárny.
DOTAZ: Od nedávna je v Týně nad Vltavou radar, který měří radioaktivitu. Jak toto zařízení funguje?
ODPOVĚĎ:Jde o standardní detektor záření, které již od začátku provozu elektrárny fungují například na plotě elektrárny jako radiační monitorovací systém elektrárny. Takové zařízení dokáže zachytit všechny formy záření, tedy i přírodní. Obyvatelé tak mají nezávislé měření.
DOTAZ: Temelín elektřinu vyrábí s pomocí tlakovodních reaktorů typu VVER. Lze si , čistě hypoteticky, představit, že by vaše elektrárna používal jiný typ? Varný, těžkovodní nebo plynový. Nebo je to totální nonsens?
ODPOVĚĎ:V případě stávajícího projektu už to není možné.
Tlakovodní reaktory jsou dnes nejběžnější a nejbezpečnější typy reaktorů. V případě možné dostavby je vzhledem ke zkušenostem opět uvažováno o tlakovodním reaktoru.
DOTAZ: Dobrý den, pane Zronku, co znamená pro Temelín a Jihočechy měřič radioaktivity, který máme v Týně?
ODPOVĚĎ:Jde o nezávislé měření na monitorovacím systému elektrárny. Všichni si můžeme on-line ověřit například velikost přirozeného radioaktivního pozadí, mimochodem v případě Týna jde o velmi nízké hodnoty v porovnání s jinými lokalitami např. s vyšším radonovým pozadím.
DOTAZ: Dobrý den, pane Zronku, jak je to s bezpečností jaderných elektráren? Opravdu se nemusíme ničeho obávat? Jaká je pravděpodobnost výbuchu?
ODPOVĚĎ:Obávat se rozhodně nemusíme, provozovat s respektem ano. Bezpečnost elektrárny je na velmi vysoké úrovni, nepodceňujeme ani velmi nepravděpodobné události a vlivy přírody. Stále se snažíme hledat možnosti ke zlepšení bezpečnostních parametrů, ročně investujeme téměř miliardu na zvyšování bezpečnosti a modernizaci zařízení. Výbuch jaderného reaktoru není z fyzikálních důvodů možný.

Děkuji za dotazy, všem čtenářům přeji hezký den
Bohdan Zronek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT