Při té de facto simulují lov zvěře, pohybují se po členité trati v přírodě a střílí, mnohdy z nelehkých pozic a vždy na neznámé vzdálenosti na modely zvířat v životní velikosti. „Narozdíl od olympijské lukostřelby je to sport, se kterým člověk může začít v jakémkoli věku a postupně se vypracovat na dobrou úroveň," vysvětluje místopředsedkyně českobudějovického ITA Clubu a úspěšná závodnice Iveta Mikešová.

Přestože málokdy i z mezinárodních závodů odjíždí bez medaile, na svém sportu si cení především skvělé party a možnosti odpoutat se od běžných starostí. „Je to krásný a vznešený sport, při kterém se dokáží společně bavit doktor a bagrista. Funguje tu příjemná atmosféra, všichni si vzájemně radí," líčí .

Právě rady zkušenějších střelců a internet jako zdroj informací jsou v začátcích nezbytností. „Když jsme si s manželem před lety řekli, že bychom lukostřelbu rádi zkusili, nevěděli jsem o ní nic, tápali jsme a improvizovali. První luk jsem dokonce koupila na druhou ruku, než bylo potřeba. Protože jsme neznali správnou techniku, neměli chrániče, i se slabým lukem jsme se strašně prali, způsobili si plno modřin. Až po dvou měsících útrap jsme zjistili, že existují kurzy, kde nám špatné návyky vymetli z hlavy," vzpomíná s úsměvem na nelehké začátky.

Dnes jen na Českobudějovicku působí tři lukostřelecké kluby LK Trefa, LK Jihočeská Titěva a zmíněný ITA Club. Ten již tradičně pořádá každoročně tři turnaje, jeden z nich je součástí seriálu Českého poháru, další je jediným českým závodem, jenž patří do programu rakouského Nordcupu, letní Country turnaj si oblíbili čeští i zahraniční střelci nejen po sportovní stránce, ale i pro přátelskou atmosféru.