Nedávno kolovalo na internetu vtipné video se sportovním komentátorem, který glosoval na téma amerického fotbalu. Slovo football se v angličtině skládá ze dvou slov „foot" (noha) a „ball" (míč). Zatímco Američané klasický fotbal nazývají „soccer", jako „football" označují hru, ve kterém se nehraje s míčem, ale šišatou merunou, a nohu použije maximálně kicker při prvním výkopu, ostatní ho drží výhradně v ruce.

Podobně na druhou stranu častují američtí fotbalisté své soky vtípky o hraných faulech v kopané.
Nevraživost mezi hráči je možná vtipná, ale neoprávněná – kopaná, americký fotbal i rugby mají stejného prapředka. Vývojem do současné podoby získal každý ze sportovních odvětví své typické znaky. Pro americký fotbal to na první pohled jsou robustní, adrenalinem nabuzení chlapi jak hora, kteří se řítí vstříc protivníkovi bez pudu sebezáchovy.

Ve většině případů to ale jen tak vypadá. Americký fotbal je silová hra. Je to ale také hra výsostně taktická. A velká váha a výška je na některých herních pozicích spíše na škodu. Pravidla jsou složitá, nečestné chování je tvrdě trestáno.

Pro náhodného diváka možná poprvé působí hra poměrně chaoticky, nicméně pravidla jsou velmi propracovaná a složitá. Kromě samotné hry jasně vymezují, jaké zákroky jsou povolené, a přestupky proti těmto pravidlům jsou ve hře tvrdě trestány. Většina soubojů, které diváci vidí, je vymezena tak, aby se předešlo zraněním hráčů. I tak ale hra působí tvrdě, nekompromisně a rychle.

Základem pro pochopení hry je nutné si uvědomit, že při rozehrávce vždy jeden soupeř útočí (má míč a snaží se skórovat) a druhý brání (snaží se zabránit soupeři ve skórování). Každý tým má proto sestavu zvanou offense (útok) a defense (obrana), a tyto sestavy se během zápasu na hřišti střídají. Z toho také plyne nutnost mít velkou hráčskou základnu.

Cílem útoku je získat body za touchdown, tedy dostat míč do koncové zóny soupeře, a to buď tím, že ho hráči do koncové zóny donesou protlačením skrze obranu nebo během, nebo tím, že quaterback hodí míč a spoluhráč z útoku ho za čárou chytí. Kromě toho existují ještě další způsoby skórování, např. z potvrzení, ale v těchto případech lze získat pouze maximálně 3 body, zatímco za touchdown si tým připisuje bodů 6.

Cílem obrany je samozřejmě zabránit soupeři ve skórování, nedovolit mu postoupit v hřišti dále, nebo mu dokonce míč sebrat. Útočný tým má vždy 4 pokusy (downy) na překonání 10 yardů, akce začíná vždy od místa, kde skončila akce předchozí – tzv. line od scrimmage.

Pro diváky akce začíná v momentě, kdy se z úst quaterbacka ozve smluvený pokřik jako signál k akci, samotná hra začne v okamžiku, kdy „center" (hráč vepředu uprostřed) zvedne míč ze země a podá ho quaterbackovi. Ten pak rozehraje jednu z předem domluvených her – předá nebo hodí míč jinému nebo sám s míčem běží.

Herních možností a kombinací jsou desítky, a právě v možnosti volby taktiky, v dovednosti taktiku dodržet při hře a v reakci na postup obrany je krása amerického fotbalu. Útok se snaží obranu mást, například předstíráním předávky nebo snahou míč protlačit středem pole. Obrana dopředu neví, jakou hru bude soupeř hrát, a kvalita obranné sestavy spočívá v pokrytí jednotlivých hráčů útoku, ve schopnosti hráčů číst hru útoku a v dovednosti okamžitě improvizovaně reagovat.

Ve výstrojích na zápas nastupují hráči všech věkových, váhových i zkušenostních kategorií
Když se podíváte na soupisky českých týmů, najdete tam hráče opravdu jakékoliv tělesné konstituce, a dokonce i věku. Jeden z nejúspěšnějších českých týmů, Oldboys, je dokonce složen z footballových veteránů, nejstarším je kolem 45 let. Sestava budějovických Hellboys tak zahrnuje jak náctileté hráče, tak zasloužilé třicátníky.

Pozice silové zaujímají robustní a namakaní chlapáci, od nichž se očekává, že se i při silové přesile nehnou z místa nebo naopak zatlačí protihráče dále do soupeřova pole. Od drobnějších, šlachovitých postav ve hře se očekává rychlost, mrštnost a houževnatost. Pro každou pozici na hřišti, jak v rámci útočné, tak obranné sestavy, je třeba jiných vlastností, proto americký fotbal může hrát takřka každý.
Pro diváky jsou samozřejmě hráči v prvé řadě ramenatými, ochrannými prvky nastrojenými gladiátory. Samotná výbava působí mnohdy až nemotorně, ale těch několik kilo navíc má svůj smysl. Viditelným základem výbavy jsou ramena a helma s robustní maskou. Povinnou výbavou je také chránič zubů a chrániče na boky, kostrč a kolena. Pro dobré osobní výkony jsou samozřejmě potřeba kvalitní boty, a mnohdy také rukavice. Celková výbava se tak pohybuje kolem 10 000 Kč, ale pro nováčky, kteří si chtějí hru jen zkusit, má klub výstroje k zapůjčení.

HELLBOYS – FAKTA
• Založeno: podzim roku 2007 jako první klub amerického fotbalu v jižních Čechách.
• Klub: spadá pod TJ Sokol České Budějovice, od 2009 pod Českou asociaci amerického fotbalu.
• Hřiště, zázemí: Sokolský ostrov (u plovárny), České Budějovice
• Liga: od 2009 Česká liga amerického fotbalu divize B.
• Turnaje: od 2007 každý rok účast na Redneck Bowl a Halovém mistrovství ČR.
• Roztleskávačky: součástí klubu tým Hell's Cheerleaders.
• Nábor nových hráčů: probíhá nepřetržitě, stačí napsat na cbhellboys@email.cz a domluvit podrobnosti
• Aktuální dění v klubu: sledujte na stránkách Hellboys na Facebooku.

VÝPIS VÝSLEDKŮ POSLEDNÍCH ZÁPASŮ
1. 7. 2012 Budweis Hellboys vs. Znojmo Knights 20 : 10 (finále ligy B)
10. 6. 2012 Budweis Hellboys vs. Ústí nad Labem Blades 52 : 12
27. 5. 2012 Budweis Hellboys vs. Znojmo Knights 26 : 12
12. 5. 2012 Znojmo Knights vs. Budweis Hellboys 2 : 21
5. 5. 2012 Ústí nad Labem Blades vs. Budweis Hellboys 6 : 49

Autor: Michaela Votavová