„Účast mě překvapila. V jiných městech chodí na první trénink pět až šest nadšenců,“ komentoval včera první soustředění v českobudějovické sokolovně Jan Vrba. Sám hraje za pražský tým Panteři a na jihu Čech přislíbil pomoci při zakládání týmu. Tělocvičnu na Sokolském ostrově naplnila v pondělí pozdě večer čtyřicítka borců všech vah a výšek a různě mladého věku.


„Americký fotbal jsem poznal na studijním pobytu v Německu,“ zmínil Alfréd Kočí, který stojí za prvními krůčky nového sportu v krajském městě. „Připadá mi to jako zajímavý sport. Zatím dělám basket,“ svěřil se s dosavadní sportovní průpravou jeden z mladších přítomných čtrnáctiletý David Zíka.


Netradiční sporty si rozhodně na jihu Čech na nezájem nemohou stěžovat. Úspěšně zde působí baseballisté – hlubočtí hrají druhou nejvyšší soutěž v České republice, a například v samotném českobudějovickém Sokole působí oddíl capoeiry – brazilského bojového tance.
Českobudějovický tým by v soutěžích amerického fotbalu mohl nastoupit od podzimu příštího roku.

Americkému fotbalu pomůže brazilský tanec a ragby

Nebývalý zájem provází založení prvního týmu amerického fotbalu na jihu Čech.


„Je to super, hlavně v juniorské kategorii je to úplná bomba,“ pochválil vysokou účast na prvním soustředění v českobudějovické sokolovně André van Staden, Jihoafričan, který v krajském městě učí angličtinu.


Ragby hraje Staden 15 let a v Čechách nastupoval před pár roky za pražskou Slavii. Chtěl sestavit ragbyový klub. Po setkání se studentem Albertem Kočím se ale dohodli, že dají přednost americkému fotbalu.


O míč a body zápolí v americkém fotbalu na hřišti jedenáct hráčů. Stejně jako ve fotbalu evropském. Tím ale podobnost dvou her se stejným jménem v podstatě končí. Například výstroj na americký „football“ připomíná daleko více slavný zápas Klabzubovy jedenáctky ve Španělsku než dres a kopačky, které v Čechách souvisejí s fotbalem v evropském pojetí. V USA se však evropský fotbal (soccer) nemůže se svým zámořským bratrancem popularitou vůbec měřit.

Nejen Budějovičtí

„Dostal jsem se sem přes kamaráda. Pravidla jsem sledoval na internetu. Kouč vypadá rozumně, to je důležitý,“ popsal své dojmy ze soustředění Martin Končok, student českobudějovické strojárny. „Zatím se mi to líbí. Chtěl bych to trénovat,“ přizvukoval vedle stojící Petr Sedmík.


„Takovéhle ticho tu bude vždycky. Zapamatujte si to,“ zahájil rozcvičku trenér, hráč uvedl Panterů Jan Vrba, kterému s rozjezdem týmu pomáhal i zástupce brněnských Aligátorů. Budoucí hráči byli převážně z Českých Budějovic, ale i z Jindřichova Hradce nebo z Třeboně.


O vedení tréninku se v Českých Budějovicích bude starat nejen Vrba, ale třeba i Evžen Pešek z oddílu brazilského bojového tance capoeira. Připadne mu například rozcvička. Taktiku si zase občas přebere Jihoafričan Staden.


Vrba zdůrazňuje, že americký fotbal není o hrubé síle. „Je to inteligentní hra. Trošku tvrdší, ale třeba házená je podle mě tvrdší sport než americký fotbal,“ upozorňuje muž, který se na hřišti uplatnil i při necelých 170 centimetrech výšky.
Kolem dvaceti hráčů stačí na juniorský tým, na seniory je třeba třicet lidí.


„Zveme všechny zájemce i ty, kteří by se chtěli jen dívat,“ nabídl tréninky v neděli večer v sokolovně Staden.
Internetová adresa na organizátory týmu je afcb@volny.cz.


Česká liga amerického fotbalu čítá v současnosti deset mužstev. Českobudějovický tým by se v ní jako nováček mohl poprvé v historii objevit už příští podzim.