Za svého života, na sport a pohyb velice bohatého, si vyzkoušel celou řadu sportovních disciplín. Aktivně jako cyklista silničář, akrobat na jednokolce, ale především jako kantor, propagátor basketbalu, lyžování a volejbalu, ale třeba i ledního hokeje.

Hokej a lyže

Právě na ledové ploše to dotáhl na asistenta trenéra Slavomíra Bartoně u tehdejšího prvoligového Motoru. Tam se postaral o převratnou věc, neboť svůj další oblíbený sport, lyžování, začlenil i do fyzické přípravy a relaxace prvoligových hokejistů.

Lyžování Arnošta Bintera provázelo a stále provází až do dnešních dnů. V 70. letech se jako středoškolský kantor na SPŠ stavební v Č. Budějovicích podílel na prosazení a oficiálním začlenění lyžování do školních osnov. Po létech úspěšného kantorování a lektorování budoucích lyžařských instruktorů a výchově svých studentů nejen ve sportu, ale i v češtině, se v 90. letech zasadil o začlenění dalšího zimního sportu – snowboardingu – do výuky v rámci školních lyžařských kurzů.

Málokdo dnes ví, že k tomu, aby tehdy uspěl, musel natočit výukový film, vydat učebnici snowboardingu a vyškolit lektorský sbor. Díky této jeho nesmírné aktivitě, s níž se pustil do práce, se teď mohou na našich i zahraničních sjezdovkách jízdě na „prkně“ učit školáci od sedmých tříd základních škol až po vysokoškoláky. „Nejde však jen o to, naučit se jezdit, ale také ctít nepsaná pravidla chování na sjezdovkách a horách vůbec,“ zdůrazňuje na svých oblíbených přednáškách doyen jihočeského školního lyžování.

Osmdesátky se Arnošt Binter, jenž k lásce ke sportu, lyžím a horám dovedl i svých pět synů, dožívá – jak ostatně jinak – uprostřed příprav na své „další dítě“, kterým je akce Tělo Jižní Čechy.

K jistě hodně dlouhému zástupu gratulantů se připojujeme i my.

Petr Vitoň