Proč? Na co se chystá? Na vzácnou návštěvu. „Za týden budu na letišti vyzvedávat anglickou profesionální hráčku Gabriellu Cowley, pět dní spolu budeme v Českých Budějovicích,“ popisuje.

Představíte ji Jihočechům?
Je to mladá, dvaadvacetiletá profesionální hráčka, se kterou se znám už tři roky, pro kterou na některých turnajích působím v roli golfového caddyho. Gabriella se stala profesionálkou v říjnu 2014 po úspěšné amatérské kariéře.

Na amatérských turnajích se jí dařilo, to už dokumentuje i její přechod mezi profesionály. Na jakých startovala?
Jako amatér reprezentovala Velkou Británii a Irsko na Curtisově Poháru a v roce 2014 startovala v barvách reprezentace Anglie na světovém šampionátu amatérů. V profesionální kariéře je zatím jejím nejlepším výsledkem jedenatřicáté místo na turnaji ISPS Handa v Düssledorfu v roce 2016, kde jsem po jejím boku stál coby její caddy.

Jaký program si naplánovala v Českých Budějovicích?
Budeme pracovat na kondiční přípravě. Těchto pár dní jsme zvolili v mém rodném městě proto, že o kondiční přípravu se budu starat já. České Budějovice a jejich okolí je ideální. V případě jakéhokoli počasí mě tu nic nepřekvapí. Později přejedeme do golfového resortu Konopiště, kde se v polovině června koná turnaj série LET Access. To je jediný ženský turnaj této série na českém území.

Úspěšně jste se pohyboval nejen v jihočeských sprinterských a dálkařských sektorech. Jak se atlet dostane do role caddyho?
Díky zranění v roce 2004. Od té doby jsem si golf zamiloval a stal se mým koníčkem, doplňkovým sportem právě k té mé atletice.

Doplňkovým?
Nemohl jsem mu věnovat tolik, kolik bych chtěl. Pro atletiku jsem potřeboval rychlost, ta je v golfu, hlavně v začátcích, velmi kontraproduktivní. Všichni mi u golfu říkali, zpomal. Říkejte to atletovi, který celou kariéru sprintoval. Seznámil jsem se s golfovým trenérem Pavlem Ambrožem, který jako první přišel s nabídkou, abych mu šel dělat caddyho na profesionální turnaj české PGA tour. Co přesně zahrnuje role caddyho jste věděl?
Ano. Po tomto turnaji mě tato činnost nadchla natolik, že jsem se odvážil přihlásit se organizátorům turnaje série LET. To je turnaj nejvyšší ženské golfové profesionální tour v Evropě.

Kde se hrálo?
Konal se v resortu Dýšina u Plzně. Přihlásil jsem se coby turnajový caddy.

Turnajový?
Ten je připravený organizátory turnaje pro hráčky, které si nepřivezou vlastního. Vybrala si mě Číňanka Jia Yun Li. Tato zkušenost byla daleko víc než všechny předchozí caddy.

Vážně? Tato role vás obohatila? Motivoval vás do další práce a přípravy?
Začal jsem na sobě ještě víc pracovat.

Jak konkrétně?
Každý týden anglická konverzace a tak. V roce 2016 jsem na stejném turnaji na Dýšině byl vybrán právě Gabriellou, po turnaji jsme však zůstali 'v kontaktu a pak už přišly nabídky cestovat s ní ať už do zmíněného Düssledorfu nebo skvělý zážitek na prosincovém turnaji v Maroku.

Co myslíte, je důležitá pro golfisty i atletická příprava?
Já bych to nenazval atletickou přípravou, ale kondiční. A pak mohu říct, že jakýkoli sport, jakýkoli sportovec potřebuje dobrou kondiční přípravu, protože když je sportovec v dobré kondici, může si pak na specializovaném tréninku dovolit víc. Jinak řečeno, být v kondici, mohu jakýkoli pohyb provádět delší dobu, protože to mé tělo nebude tak rychle vyčerpávat. I já jsem za ty roky, co jsem atletiku prováděl, sám na sobě cítil, že když jsem v dobré pohybové kondici, vydržím víc a mohu lépe pracovat na dovednostech.

A s Gabriellou pracujete převážně na kondici?
Navrhl jsem, že jí pomůžu s kondiční stránkou tréninku. Připravím pro ni cviky, které budou pro její výkon přesně sedět. Zároveň se kondiční trenéřině chci věnovat do budoucna.

Je to pro vás i zábava?
Po atletické kariéře je to mým hlavním koníčkem. Nabrat kondičku neznamená nazout boty a běhat a běhat. Naopak musím říct, že běh ze začátku vůbec nedoporučuji a i nás s Gab čekají cvičení, u kterých je potřeba správné dýchání, cvičení koordinační, balanční, tak aby tělo zapojovalo svaly všestranně a správně ty správné.

Co golfový trénink, vyrazí dáma třeba na Hlubokou?
Trénink jsem naplánoval tak, abychom měli harmonogram dne poskládaný, že vždy na konci dne budeme mít prostor pro golfová cvičení. Musím poděkovat Fitness 14 a Danu Feklovi, díky kterému nalezneme skvělé prostory a vše potřebné pro kondiční trénování a pak samozřejmě na golfová cvičení budeme jezdit na hřiště na Hlubokou.

Vydáte se i jinam?
Jeden den, kdy nás bude čekat fáze tréninku mimo město, bych rád pro golfová cvičení zavítal na hřiště na Svachovu Lhotku nedaleko Českého Krumlova. Celý tréninkový kemp musím volit tak, aby měl návaznost na nadcházející golfový turnaj na Konopišti. Moc si přeji, aby vše proběhlo bez problémů, aby se Gab u nás na jihu líbilo, aby se z toho stala pravidelnost.