Ověřil si, že házet nezapomněl. Českobudějovický atlet s handicapem Josef Štiak si na mezinárodním mistrovství republiky v Novém Městě nad Metují hodil diskem pro bronz, v oštěpu byl druhý. A hlavně – tentokrát s velkým přehledem splnil limit na paralympiádu v Londýně, která by byla už jeho čtvrtou.

Ačkoli jste Jihočech, dá se říct, že v Nové Městě jste měl domácí prostředí, je to tak?

Závod se konal v Novém Městě nad Metují, což je několik posledních sezon můj mateřský oddíl. Ale netrénuji tam, jedu tam tak dvakrát třikrát do roka, spíš kvůli konzultaci. A pokud je zrovna příležitost, tak si tam i zaházím.

K dispozici je atletický stadion?

Fotbalově – atletický stadion s tartanovou dráhou. Podobný jako je na Sokolském ostrově, dá se říct, ale bez tribuny. Kolem jsou pro diváky jen lavičky.

Dvě medaile dokládají, že se vám závod povedl. Jak byste jej okomentoval?

Kdybych měl nejprve tlumočit vyjádření trenérky Vlasty Hofmanové, tak ta byla spokojena hlavně s výkonem v hodu diskem, kde jsem letos poprvé překonal třicet pět metrů. Dokonce dvakrát, nejdelší hod byl 35,25 a znamená splnění limitu pro paralympiádu do Londýna. A to oficiálně, protože byl přítomen technický mezinárodní delegát, který je na závodech, z nichž se výsledky uznávají. Nominační limit jsem už několikrát hodil na našich Českých pohárech, ale ty nejsou sankcionované, výsledek by se tudíž nezapočítával.

Takže máte radost a zároveň klid, že máte limit splněný?

Radost z výkonu mám určitě. I z toho splněného limitu, ale na druhou stranu vím, že A limit pro paralympiádu byl letos nasazen o něco snazší a rozhodně neznamená, že bych s tímhle výsledkem na olympiádě nějak výrazně uspěl. Myslím, že by takový výsledek nestačil ani na finálovou osmičku.

Takže střízlivá spokojenost. Dobré, ale stejně je třeba se zlepšit?

Přesně tak. Na vavřínech usnout nemůžeme! Budeme muset makat, máme na to ještě víc než rok, abychom se na Londýn připravili. V letošní sezoně nás čeká ještě několik kol Českého poháru, na žádné mezinárodní závody letos nepojedu.

Letošní sezona je poněkud klidnější. Počítáte do ní vůbec mistrovství světa, které se konalo na Novém Zélandu v neobvyklém termínu?

Bylo na přelomu roku, sice již v tomto kalendářním roce, ale oficiálně to mělo být Mistrovství světa 2010. Na mém výkonu se podepsalo i to, že bylo v lednu, kdy se člověk u nás nedostane při tréninku ven. Nemůže si zaházet, forma pak podle toho vypadá.

Hodil jste neúspěch na MS za hlavu, anebo jste se vrhl do tréninku s o to větší vervou?

Samozřejmě mě to nějaký čas ještě mrzelo. Přestože se netrénovalo venku, nedalo se házet, tak jsem věřil, že nějaký výsledek hodím. Dopadlo to, jak to dopadlo – 33,90 m bylo také potvrzení nominačního limitu na olympiádu, ale za výsledek z mistrovství republiky jsem podstatně radši! Je vidět, že v přípravě nezahálíme. Samozřejmě musíme trénovat dál, abychom se ještě zlepšili, a to by se mělo ukázat na dalších závodech KB Českého poháru. Ten nejbližší nás čeká 23. července v Chrudimi a jeden závod bude i v Českých Budějovicích (1. října, pozn.). Věřím, že výsledky by mohly být buď na stejné úrovni, nebo ještě lepší.

I když se časem stal vaší nejlepší disciplínou vrh diskem, zahálet nenecháte na závodech ani oštěp…

Zatímco v disku jsem byl teď v Novém Městě třetí, tak v oštěpu paradoxně druhý. Ale výsledek 29,60 metru je tři metry za mým osobním maximem. Také je to splněný paralympijský limit, ale jak už jsem řekl, limity jsou měkčí, z toho důvodu se mi to povedlo.

Na velkých závodech handicapovaných sportovců je zvykem, že se skupiny slučují a výsledky přepočítávají. Jaký systém byl na MČR?

Skupiny sice byly sloučené, ale kvadruplegici a paraplegici závodili zvlášť. Kdyby se závodilo podle kategorií, asi by to na první místo stačilo. Takhle jsem závodil s několik mistry světa, paralympijskými vítězi – a přesto se zadařilo. Výsledek byl dobrý, s trenérkou Hofmanovou můžeme být spokojeni.

Před mistrovstvím republiky jste přivítal na jednom ze závodů bývalého kolegu z reprezentace Františka Pürgla, kamaráda z Lišova.

Ano, ani na mistrovství jsem nebyl z Jihočechů na startovní listině sám. Franta Pürgl je dlouholetý sportovec, a přestože má za sebou pauzu, zapojil se do hodu diskem. I když dva tři roky asi trénuje opravdu minimálně, měl jsem z něj jako ze soupeře malé obavy, protože pořád to má v ruce! Kdyby dal tréninku trochu víc, házel by o jeden dva metry dál a už by mě „drtil“. Ale i tak skončil čtvrtý a splnil limit, takže trenérka Vlasta Hofmanová může být spokojená dvojnásob.

Byli jste spolu na dvou paralympiádách, v Sydney a Athénách. Je možné, že se společně podíváte i do Londýna?

Možné to je… Franta se s ohledem na své zdravotní problémy vždycky obával dalekých cest, dlouhých leteckých přesunů. Londýn není tak daleko, je skoro za rohem. Kdyby chtěl, může jet vlastním autem! Pokud trochu potrénuje, není nemožné si společnou paralympiádu zopakovat a znovu vytvořit jihočeskou dvojici.