Jeden z největších vytrvaleckých talentů Jihočeského kraje posledních let trenérova slova potvrzuje. „V článku řekl trenér všechno přesně, jak to je,“ usmívá se studentka českobudějovického Gymnázia olympijských nadějí. Osmnáctiletá dívenka zaběhla v závodě na 3000 m př. nový český rekord juniorek výkonem 10:30,8. Je to i krajský rekord žen.


Ptát se, zda vás tato hodnota nového rekordu těší, by asi bylo zbytečné…
A to ještě hrozně pršelo. Já vlastně ani nevěděla, že je to rekord. Dozvěděla jsem se to až z vašich novin. Překážky mě docela bavily už v přípravě.


Opravdu bylo na stadionu v Plzni tak ošklivo?
Příkop byl úplně vylitý, na dráze byla voda, moc pěkně nebylo. Mně se ale v Plzni běhá dobře, daří se mi tam.


Letos jste si zazávodila i v Linci. Účast na mítinku jste okořenila skvělým třetím místem …
Tam bylo hodně diváků, ani jsem nemyslela na to, kolik kol mám ještě před sebou. Lidi tak krásně fandili, že já vlastně nemyslela vůbec na nic.


V Linci se běžel závod světové série Grand Prix druhé kategorie. Soupeřky byly opravdu zvučného jména. Neměla jste z nich respekt?
Ani ne. Nic jsem si z nich nedělala. Věděla jsem, že mají skoro o minutu lepší osobní rekordy. Jen jsem si říkala, že to asi bude velká ostuda. Docela se mi ale závod povedl.


To tedy docela ano! Vždyť jste doběhla na medailové pozici!
S Lenkou Všetečkovou jsme předběhly dvě Keňanky, Lenka skončila čtvrtá.


Všetečková je odchovankyní Sokola ČB, v současné době studuje v Liberci, že?
Přesně tak. Jsme kamarádky. Dostaly jsme teď společně pozvánku na soustředění do Vysokých Tater. Já ještě nevím stoprocentně, zda tam pojedu, ale Lenka vyrazí určitě.


Vysokohorské pobyty vám jdou evidentně k duhu. Nechtěla byste po sezoně vyrazit také na pár dní k moři?
Určitě bych měla. Ale nejde to. Pokud nám to škola povolí, tak zase pojedeme do Svatého Mořice.To je zase soustředění v horách…


Přiblížila jste se skvělými výkony limitům pro MS. Jsou teď vaším prvořadým cílem?

Asi ano. Do konce roku ale ještě mám v programu mistrovství Evropy v krosu, jen musí dobře dopadnout nominace. Zatím to spíš vypadá, že pojede jen Sárová, která je vítězkou mistrovství republiky. Když to vyjde, budeme vyslány jako družstvo juniorek. V dalším roce bych byla ráda, kdyby mi vyšlo mistrovství světa juniorů. Spíš ale na steepl. Před dvěma lety byl pro Peking limit 10.15, když jsem běžela sólo za 10.30, tak bych to možná zvládla.


Máte na mysli, že by se mohla pro překážkový závod vytvořit kvalitní skupina, která by vás donutila vylepšit osobní rekord?
Přesně tak. Nějaké závody určitě budou. Poběží na nich třeba Ptáčková, která má 10.04. Třeba bych to na republice v ženách dokázala…


Trenér vás chválí za výrazně vylepšený přístup k atletice…
Zlepšila jsem se. Začala jsem doplňovat výživu, dodávám tělu vitaminy, energii. Dodržuju pitný režim. S tím jsem měla problémy, moc jsem nepila, na začátku sezony jsem měla i zánět, snažím se tomu předcházet.


Takže svíčková s osmi knedlíky se na vašem talíři neobjeví?
Zase tak přísné to není. Snažím se v jídle neomezovat. Den před závodem ale vynechávám maso, maximálně si dám kuřecí.


Týká se vylepšení přístupu k atletice i regenerace?
Určitě. Víc se protahuju, byla jsem zkrácená. Ve škole chodím na masáže, ty mi hodně pomáhají. Dvakrát do týdne docházíme na regeneraci ve škole, když máme problém, vždy nás namasírují. To je velká pomoc.


Zaznamenali vaše rekordní časy spolužáci?
Vědí o nich. Bylo dost gratulantů.


Studujete českobudějovické Gymnázium olympijských nadějí, jak se perete s výukou?
Jsem ve čtvrtém maturitním ročníku, ve sportovní třídě. Maturovat bych měla v květnu, ale protože chci plnit limit na mistrovství světa, možná bych měla uvolnění a maturovala bych až v prvním termínu v září. V dubnu a v květnu budu potřebovat klid na přípravu na plnění limitů.


Maturitě se ale určitě nevyhnete. Je některý z předmětů, kterého se obáváte víc než ostaních?
Určitě němčiny.


Opravdu? Pohybujete se po mítincích v Evropě, právě cizí jazyk se vám může docela hodit, ne? Nepovídala jste si v Linci při Grand Prix na startu se soupeřkami? S Keňankami by to mohlo být docela zajímavé…

To opravdu ne. Maximálně řeknu tak: Guten Tag. Třeba Keňanky jsou spíš zakřiknuté, baví se spolu, ne s ostatními. I my s Lenkou Všetečkovou jsme si v Linci povídaly hlavně mezi sebou.