Slovenský nahrávač Michal Sládeček je jednou z hvězd volejbalových mistrů Jihostroje Č. Budějovice. Přestože ve středu velmi brzo ráno (v 5.00) odlétal se svým týmem do Moskvy, v úterý večer se zúčastnil se svojí přítekyní Michaelou Šloufovou Charitativního andělského večera Hitradia Faktor. V Bazilicie se stal patronem obrazu Modrý Indián, který vzešel z dílny šikovných dětí českobudějovického centra Arpida. Právě Modrý Indián byl vydražen za 1900 Kč.

Když jste byl organizátory osloven, abyste se akce zúčastnil, neváhal jste ani na okamžik?
Vůbec. Kdykoli a kamkoli se za dětmi rád vypravím.

Určitě. Už v Bratislavě, když mě požádali, abych šel na nějakou charitativní akci, nikdy jsem neodmítl. Tam se pořádaly tyto akce ve volejbale, ale i ve fotbale, kde mám také strašně moc kamarádů. Vždy jsem šel. Když můžu, rád přispěju.

To platí i o nejrůznějších charitativních sbírkách?
Ano. Když mě někdo zastaví na ulici, abych přispěl na nemocné, na domovy dětí, rád to udělám. Přistupuju k těmto věcem pozitivně. Myslím, že těmto lidem je třeba pomáhat. Konkrétně tato aukce je velmi dobrou věcí.

V centru Bazilika se při akci konkrétně setkáváte s postiženými dětmi z Arpidy. Máte podobný problém také v rodině?
Přímo ne. U mě v rodině se postižením nikdo vyrovnávat nemusel. Táta ale pracoval jako správce v onkologickém ústavu. Tam jsem ve své podstatě vyrůstal. Hodně často jsem za ním chodil, s dětmi jsem byl velmi často ve styku. Chodil jsem za nimi do pokojů, ty děti byly úplně boží. Mám k nim jen kladný vztah. Dokonce si myslím, že postižené by mělo navštěvovat víc lidí. Oni dokážou rozdávat radost, jsou pozitivně naladěni. Je jen škoda, že se o to někteří vůbec nezajímají.

Znáte takové?
Určitě. Chodí okolo problému postižených jako okolo horké kaše. To je obrovská škoda pro všechny strany.

V Českých Budějovicích je volejbal velmi populárním sportem. Na mistrovské zápasy Jihostroje chodí okolo tisícovky fanoušků, jen právě postižení se v hale moc neobjevují…
To je pravda. Přitom by klidně mohli. Hala je bezbariérová, klidně by mohli na volejbal vyrazit. Rádi k nám postižené děti nebo vůbec lidi s postižením nalákáme. Kdybychom vyrazili do nějakého ústavu, mohli bychom vymyslet nějakou charitativní akci, pak myslím, že by k nám vozíčkáři nebo jinak postižení určitě přišli. Pro ně by to mohl být relax, podívali by se na zápas, rádi se s nimi po utkání vyfotíme, uspořádáme autogramiádu. To pomůže oběma stranám.

Jménem Michal Sládečka tedy můžeme pozvat na volejbalová utkání do českobudějovické Sportovní haly také všechny spoluobčany, kteří mají problém s jakýmkoli postižením?
No jistě. Opravdu budeme moc rádi, když za námi přijdou. Rádi se o ně postaráme.

V aukci, která finančně pomáhá dětem z Arpidy, jste si vybral obraz Modrý Indián…
..ano. Přesně tak. Podívejte se. Je to moc hezký obraz. Je to krásný motiv. Postižené děti mají úplně jiné vnímání světa. Každý z těchto obrazů je originálem. Jsem rád, že se takovéto aukce konají, Modrý Indián byl vydražen téměř za dva tisíce, doufám, že se celkově nasbírá hodně peněz.

KOLIK PRO ARPIDU?

Martina Povišerová (manažerka Hitradia Faktor): „Na aukci se vybralo 171 300 korun! To je super, takovou sumu jsme ani nečekali. Nejvyšší částka padla při dražbě po telefonu, zaplaceno bylo třináct a půl tisíce. Peníze půjdou Arpidě. Všem moc děkujeme, byl to první ročník, z báječné odezvy jsme až překvapeni, už teď se všichni moc těšíme na příští rok.“