Nedávno se vám podařilo vylepšit krajský rekord na dlouhé polohovce o více než tři a půl vteřiny. Čekal jste tak velké zlepšení?

Povedlo se mi to na Velké ceně Prahy, což nebyl nijak významný závod. Nebyl ani součástí Českého poháru. Měl jsem tam docela náročný program a jsem rád, že se mi podařilo zaplavat takový čas. Nijak extra jsem se na polohovku nepřipravoval a soustředil jsem se spíše na čtyřstovku kraulem. Ta nevyšla, a přestože jsem se na polohovku nijak moc nesoustředil, tak ten čas byl výborný.

Bývá obvyklé tak velké zlepšení?

To určitě ne. Na každé stovce jsem se zlepšil skoro o vteřinu. Možná to bylo tím, že jsem se před závodem nijak zvlášť nenervoval a moc od něj nečekal. Teď bude o to těžší takový čas překonávat.

Zatím zimní sezona probíhá podle vašich představ?

Začal jsem slušně na Velké ceně Plzně, kde jsem na patnáctistovce zůstal jen asi čtyři vteřiny za svým osobním rekordem. Prospěla mi pak soustředění v Nymburce, kde trénovali kandidáti reprezentace. To mi hodně pomohlo. Rovnou odtud jsem jel na Český pohár do Plzně, kde se mi povedla kraulová čtyřstovka. A pak už přišel ten krajský rekord. Zatím to opravdu docela klape.

O víkendu vás čeká podruhé v kariéře účast na Světovém poháru v Berlíně. Loni jste se tam blýskl sedmým místem. Ve kterých disciplínách nastoupíte?

Poplavu dlouhou polohovku, dvě stě metrů motýlek a patnáct set metrů volným způsobem.

To jsou vaše nejoblíbenější disciplíny?

Takhle to říct nemohu. Možná nejsou nejoblíbenější, ale rozhodně se mi v nich nejvíce daří.

Po loňské premiéře mezi světovou elitou už letos odjíždíte jako zkušený matador?

Matador ne, ale zkušenější budu. Už z toho nebudu tak vyklepaný, jako loni. Bazén v Berlíně mi vyhovuje a věřím, že zaplavu dobré časy.

Berlínský mítink už je teď vyprodaný. Zažil jste ještě někde jinde takovou diváckou kulisu?

To určitě ne. U nás prakticky žádní diváci na plavání nechodí. Na Světovém poháru se platí vstupné a přesto tam bude plné hlediště. Lákadlem pro diváky určitě bude i start světové jednička Michaela Phelpse. Poplave stejně jako já dvoustovku delfínem. Pokud bych ho potkal třeba v šatně, tak to pro mě bude velký zážitek.

Půjdete si za ním pro podpis?

Určitě. Loni jsem se vyfotil s Francouzem Alainem Bernardem, což je olympijský vítěz na sto metrů kraul. Letos bych chtěl požádat o společnou fotografii právě Phelpse. Bylo by fantastické, kdyby to vyšlo.

Loni jste byl sedmý, což byl mimořádný a možná i trochu nedoceněný úspěch. Troufáte si letos podobné umístění zopakovat?

To sedmé místo bylo možná i souhrou příznivých okolností. Letos bych chtěl hlavně zaplavat dobré časy. Počítám s tím, že ve výsledkové listině budu někde kolem dvacátého místa. Ale chtěl bych, aby u mého jména svítil kvalitní čas. S tím bych byl spokojen.

Považujete start na Světovém poháru za jeden z vrcholů sezony?

Je to vrchol této části sezony. Pak bude až v březnu zimní mistrovství republiky. To bude druhý vrchol.

Ladili jste na Berlín formu?

Hodně jsem toho naplaval. Teď se snažím do sebe dostat co nejvíc rychlosti, ale zároveň udržet i vytrvalost. Zaměřuji se ale i na další věci, jako jsou starty nebo obrátky. To jsou zdánlivé maličkosti, které pak hrají velkou roli.

Jak máte v současné době daleko do seniorské reprezentace?

Pokud se mi podaří zopakovat čas na polohovce, tak by to nemuselo být nereálné. Hodně bude záležet na výkonu na mistrovství republiky. Letos budu maturovat, takže musím skloubit tréninky s učením.

Drtivá většina vašich vrstevníků už s plaváním skončila a druhý nejstarší závodníkm v klubu je o čtyři roky mladší. Vy na konec kariéry ještě nepomýšlíte?

Rozhodně ne. Pořád mám velkou motivaci. Když přijdou dobré výsledky, tak mi to přináší radost. Jsem rád, když se o mně píše v novinách. Možnost potkávat přední české a teď i světové plavce, to mě pořád motivuje k tvrdému tréninku.

V letošním školním roce budete maturovat. Chystáte se na vysokou školu a bude při jejím výběru hrát roli i možnost pokračovat v plavecké kariéře?

Na vysokou se chystám. V úvahu připadají Praha, Brno a Plzeň. Určitě bych chtěl plavat i nadále.
maturovat.