Ve čtvrtek odpoledne začaly zápasy ME baseballistů v žákovské kategorii v Hluboké nad Vltavou s mírným zpožděním. „Zlobí nás déšt,“ mračil se jinak spokojený prezident hlubockého klubu David Šťastný.

Už máte pečlivě propočítáno, s kým se Česká republika střetne v pátečním finále?
Ještě se to nedá spočítat. Rozhodnou až poslední zápasy. Jisté je , že Česká republika ve finále chybět nebude. Z toho máme velkou radost.

Jak hodnotíte dosavadní výkony českého baseballového žákovského týmu na turnaji ME?
Jsou zatím velmi dobré. Potvrdilo se to i v posledním zápase proti Rusku. Jako již tradičně měl náš tým pomalejší rozjezd, ale v průběhu utkání všechno dohnal, pak už Rusy jasně přehrál.

Všiml jste si některého z hráčů? Zaujaly vás individuální výkony?
Česká žákovská reprezentace hraje na tomto turnaji velmi dobře především jako tým. I individuální výkony jsou dobré, ale hlavně vyhráváme týmovým výkonem.

Pohybujete se ve sportovním areálu každý den od rána do večera, jaké jste zaznamenal ohlasy z řad zahraničních hostů?
Jsou velmi dobré. Včera večer se hrál povedený exhibiční zápas trenérů ostatních týmů proti hlubockým basebalistům, i toto utkání přispělo k dobré atmosféře.

A výsledek?
že se ptáte… Hluboká vyhrála čtyři dva. Všem se utkání moc líbilo. Pak následovala Salza night , byla po ruce spousta koktejlů, bylo veselo. Všem se u nás líbí.

Zdá se, že opravdu velmi pozorně a pečlivě dbáte na to, aby se návštěvníci ME 2008 v Hluboké nad Vltavou nenudili, že?
Přesně tak. Pro každý večer je připraven doprovodný program. Troufnu si tvrdit, že se u nás opravdu nikdo nenudí.

Turnaj zatím přinesl pozoruhodné výkony, zdravotníci jsou bez práce?
Nikdo žádné větší zranění nehlásil, nikdo nemá vážnější problém. V tomto směru je všechno naprosto v pořádku. Nikdo si na nic nestěžoval.

Je jasné, že o obsazení finálového zápasu se rozhoduje v posledních zápasech, přesto, kdo se podle vás postaví proti ČR k boji o zlato?
Myslím , že by to mohla být Ukrajina. Nebo Polsko? Opravdu v tuto chvíli je těžké předpovídat. Hlavně máme velkou radost, že ve finále nebude chybět český tým.

Těší vás divácký zájem o ME?
Samozřejmě. Ti, kteří k nám ještě nedorazili, ať přijdou na finále. To si přece přeje každý pořadatel. I my tuto akci děláme hlavně pro lidi. Včera doprovodily zápas s Ruskem soutěže, připravili jsme pomatený běh, v provozu byl nadhazovací stroj.

Dělo, že? Pozoruhodná mašina…
…chceme, aby nadhazovací stroj fungoval v průběhu mistrovství, aby i dál sloužil kolemjdoucím, všem, kteří se přijdou podívat. Pro zkoušku je to ideální. Nasypete míčky do stroje, on je sám odpaluje. Háže až rychlostí 85 mil v hodině, to je sasi 140 kilometrů. Umí i točené míče.

Předpokládám, že pro veřejnost připravíte poněkud jednodušší pozice?
Nastavíme stroj tak, aby si každý laik mohl odpal vyzkoušet. Veřejnost se bát nemusí, nadhazovací stroj bude nastaven tak, aby odpal míčků byl co nejjednodušší.

Vypadáte docela spokojeně, opravdu vás vůbec nic netrápí?
Snad jen počasí. Prší. To je jediná vada na kráse. Ale zase nás to o to víc drží v pozornosti. Všechno musíme zabezpečit na víc než na sto procent.

Finále se hraje v pátek od 14.00, existuje varianta, že by sehrálo znovu od 16.00?
Přesně tak. Tak je to uvedeno v herním řádu šampionátu. První tým po základní části, to bude Česká republika, si může dovolit ve finále prohrát. Pak by se finálový zápas opakoval.