Pršelo

Jedinou vadou na kráse nedělního odpoledne byla nepřízeň počasí, v průběhu duelu se rozpršelo, i teplota klesla o několik stupňů níž. „S mamkou jsme se domluvili, že se rozhodneme mezi rugby a baseballem, pak jsme našli klub tady na Hluboké, líbil se mi, proto jsem začal hrát,“ uvedl Martin Mužík, který je v českém výběru reprezentantem hlubockého oddílu. „Mám tady hodně kamarádů, přišli mi zafandit,“ svěřoval se ještě těsně před úvodním zápasem šampionátu.

Nervozita


Z pochopitelných důvodů byla na českých baseballových nadějích znatelná nervozita. „Už od včerejška se pořád kolem dokola ptají, kdy se začne, jak budeme hrát,“ s úsměvem ve tváři vysvětloval trenér Petr Aubrecht. „Jsou to děti, chtějí hrát, těší se, zároveň se trochu bojí.“ Úvodní slavnostní nadhoz provedli oficiální hosté, nechyběl mezi nimi ani hlubocký starosta Tomáš Jirsa. „Jsme rádi, že mistrovství Evropy máme na Hluboké, dík za to patří hlubockým baseballistům, kteří si ho zcela sami za pomoci sponzorů zorganizovali.“ Jirsa připustil, že zatím ještě není pevně kovaný v pravidlech.

„Chodím sem už osm let, přesto jsem se je ještě zcela nenaučil. Je to ale krásný sport, máme sto padesát registrovaných baseballistů, to my na tak malé městečko přijde úžasné,“ uvedl starosta.

Premiéra

Úvod šampionátu vyšel stejně dobře jako českým hráčům také Polákům. První zápas, který proběhl ještě před oficiálním zahájením celkového mistrovství, se uskutečnil mezi týmem Polska a Litvy. Litva začala ve viditelně lepší pohodě, do třetí směny si vytvořila hrozivý náskok. „Chtěli jsme hrát v klidu, máme dost zkušený tým, ale byli jsme nervózní, strašně nervózní,“ hodnotil polský trenér Robert Mann. Poláci, kteří trochu zaspali začátek zápasu, vyměnili nadhazovače a po třetí směně začali náskok stahovat. V páté směně se zápas zdramatizoval (5:4 pro Litvu) a v sedmé směně nastal velký polský nápor, kterému již Litva nedokázala čelit. „Máme velkou radost z vítězství, první zápasy bývají nervózní, jinak se nám tady opravdu moc líbí,“ hodnotil Mann. První zápas ME tak skončil po 7 směnách 8:5 pro šťastnější Polsko, které dnes od 17.00 bude soupeřem českému týmu.
Ukrajina


V utkání českých barev proti Ukrajině nezačali hosté nejhůř. Naopak. Favorita celého turnaje pořádně potrápili. „Potrápili i nás, organizátory,“ usmíval se prezident hlubockého baseballového klubu David Šťastný, který úřadoval dlouho do noci.

V noci

Ukrajinci totiž dorazili do dějiště šampionátu až den před utkáním okolo 21.00. „Nikomu nedali nic vědět, byl to malý problém, museli jsme jim bleskurychle zajistit ubytování, ale všechno jsme zvládli, všechno běží v pohodě,“ smál se.

Ve velké pohodě nakonec dokončili zápas i čeští mladíci, kteří si v průběhu směn vypracovali výrazný náskok. Hra skončila v páté, celkový rozdíl byl 17:10 pro ČR. „Chceme první místo, myslím, že máme dobrou partu, že na celkové vítězství máme,“ tvrdil se zdravým sebevědomím hlubocký Martin Mužík.