„Na Hlubokou se vracím rád. A nejen proto, že jsem tam v roce 1996 vyhrál s mladšími kadety mistrovství České republiky,“ tvrdí brněnský kouč u kormidla výběru Pavel Chadim, jenž si cení zapálení, s nímž se pod zámkem věnují baseballu. „V jižních Čechách se tento sport rozvíjí především díky Hluboké,“ myslí si.

Na jednodenní výběrovou akci oddíly nominovaly své nejlepší hráče, nechyběli zástupci z Hluboké ani budějovických Angels.

Fyzické testy

„V neděli jsme během tří hodin otestovali kolem dvacítky hráčů, z toho deset Jihočechů, počítám – li mezi ně i Domažlické, kteří na Hluboké hostují,“ říká Pavel Chadim a doplňuje, že právě mladí muži z Domažlic ho při výběru zaujali nejvíce. „Jinak se dá říct, že jsme byli mile překvapeni. Západní a jižní Čechy jsou početně i kvalitou srovnatelné s Prahou a severními Čechami,“ prohlašuje.

Trenér připravil uchazečům o reprezentační dres komplexní fyzické prověrky, které se konaly výhradně v tělocvičně. Došlo i na porovnání v individuálních dovednostech, například nadhazovači měli k dispozici radar pro měření rychlosti míčku.

O Hluboké ví

Výkonnost místních Kardinálů v Českomoravské lize trenér Chadim zná. „Mají našlápnuto vysoko,“ zaregistroval hlubocké ambice, nabádá však k trpělivosti: „Je to dlouhá cesta. Vím to z Draků, kde na tom pracujeme pětadvacet let! Oni to na Hluboké neradi slyší, ale podle mne bude tak pět let trvat, než budou konkurenceschopní v extralize. Nemluvím o postupu, ten už se jim jednou povedl,“ pamatuje si Pavel Chadim na rok, který Kardinálové strávili v nejvyšší soutěži, než z ní zase sestoupili zpátky do ligy.

V posledních dvou sezonách se Kardinálové marně pokoušeli postoupit z baráže o extraligu. „Pokud má jít výkonnostně vzhůru Hluboká, musí se také zlepšovat ostatní oddíly v regionu – to jsou spojité nádoby,“ podotýká reprezentační trenér.

V září je ME „21“

Letošním vrcholem bude pro jedenadvacítku zářijové mistrovství Evropy ve Španělsku, konkrétně v Pamploně.

V tomto reprezentačním cyklu už rodící se jednadvacítka na Hlubokou nezavítá. „Přece jen většina je z Moravy a je to sem dálka, proto logisticky bude levnější uspořádat sraz u Brna nebo Olomouce,“ vysvětluje Chadim.