Po dobrém výkonu a zasloužené výhře nad Karlovými Vary (90:84) následovala porážka se Sokolovem v dramatické koncovce – 72:74. Pohled do tabulky říká jediné – už jen zázrak může uchránit České Budějovice od sestupu, šance na udržení jsou mizivé. „Nezbývá, než zbývající čtyři zápasy vyhrát, ale ani pak nemáme záchranu ve vlastních rukou,“ dobře ví trenér Jan Rizák.

Dvojnásobná škoda, pomyslí si fanoušek, který před týdnem sledoval nadšený výkon proti Karlovým Varům. „Po první čtvrtině jsme se probudili a jak v obraně, tak v útoku hráli náš nejlepší basket v sezoně,“ říká kouč. Opět zářil střelec Budínský (31 bodů), nezůstal však osamocen, další spoluhráči tentokrát zdatně sekundovali. „Šel jsem do zápasu s tím, že rotace hráčů bude menší než obvykle, a to se vyplatilo,“ konstatoval trenér Rizák.

Záplatku vyrovnaného utkání se Sokolovem vyřešila až dramatická koncovka, kterou lépe zvládl soupeř. Udělal tím krok vstříc záchraně a radost jeho hráčů tomu odpovídala.

„Zápas se někdy nevyhrává jen na hřišti. Teď mířím do vlastních řad. Mám na mysli přístup mimo hřiště. Na výsledek má vliv i to, jak se hráč připraví po fyzické a psychické stránce. Platí to jak o trenérech, tak o hráčích, po taktické stránce ale družstvo připraveno bylo,“ uvedl trenér Jan Rizák.

Sokolovský hrdina Šnobl zaznamenal v Kubatovce 22 bodů, z toho sedm trojek. Vždy, když se domácí pokusili o výraznější trhák (23:13, 63:57), tak jeho ruka nasadila ke střele – a trefila.

Z českobudějovických basketbalistů vyšel zápas nejlépe asi Šaškovi, jenž ale v koncovce už na hřišti nebyl, protože se vyfauloval. Právě ve chvílích, kdy času ubývalo a domácí tým pod tlakem musel dát koš, na palubovce hodně chyběl.

„Už jen shodou náhod a výsledků se nám může podařit soutěž udržet. Jednou velkou podmínkou je čtyři poslední zápasy vyhrát – a čekat, jak dopadnou soupeři,“ popisuje kritickou situaci týmu trenér Jan Rizák.

Chvost tabulky

7. Most 26
8. Kladno 26
9. Sokolov 26
10. M. Lázně 24
11. BSK ČB 23
12. V. Tábor 19