„Jsem moc rád, vůbec jsem to nečekal,“ přiznal Čihák. „Myslel jsem si, že vyhraje někdo starší. Povedlo se,“ zářil štěstím mladíček, jenž osobně favorizoval Milana Šaška, ale tip mu nevyšel.

Martin Čihák obdržel 20 bodů, druhý Josef Nejedlý 10, třetí David Bláha 7.

„Martin byl v loňské sezoně jedním z tahounů žákovských družstev a v té letošní je pilířem ligových družstev žáků i kadetů (kategorie U 16, pozn.), do jejichž sestavy se jako jediný žák dokázal probojovat,“ představil Čiháka předseda klubu Tomáš Hejpetr.

Loni vyhrál anketu také rozehrávač – Martin Janda. Ale bylo jisté, že ani on v duchu tradice vítězství neobhájí, neboť před rokem odešel z Českých Budějovic do Domažlic a letos nastupuje ve druhé lize za mateřské Strakonice.

V prvních letech ankety obsazovali přední místa „zlatí“ odchovanci, kteří dnes válí v Mattoni NBL – Kraus, Landa, Procházka. Prosadil se mezi ně i Šašek, když ještě oblékal dres reprezentačních výběrů.

A teď – kadet Martin Čihák, velký příslib do budoucna. „Vyhrávali většinou ti starší a já, takhle mladý, a už jsem vyhrál!“ nemůže uvěřit.

Vzor má v Sadské

Své největší vzory hledá za mořem, v NBA. Ale oblíbence má i v české nejvyšší soutěži a není jím nikdo jiný než jeho předchůdce Ondrej Procházka ze Sadské. Starším příznivcům basketbalu se to možná zdá jako včera, když Procházka zářil ještě v dresu Českých Budějovic, ale mladíček Martin Čihák ho na palubovce BSK ČB prý nikdy na vlastní oči neviděl, nebo si to alespoň nepamatuje. „Viděl jsem ho, až když jsme hráli venku,“ tvrdí. „Má hodně rychlé úniky na levou stranu, to se mi na něm hrozně líbí,“ neskrývá svůj obdiv.

Trenéři mládeže při přípravě obratně využívají jména slavných odchovanců k motivování dětí. „Pan trenér Kos mi vždycky říká, že se musím naučit rychle unikat, najíždět na koš jako Procházka,“ líčí s úsměvem Martin Čihák.

Jednou už budějovická líheň talenty pro Mattoni NBL vychovala, proč by se to nemohlo povést znovu? „Ligu hraje Kraus, Procházka Landa a ještě jeden, začíná na S,“ loví Martin Čihák z paměti libereckého „Kondora“ Šustka.