Strakonicím, které v této sezoně vede exbudějovický kouč Milan Janda, měli z první poloviny soutěže co oplácet. Už v sobotu v domácím utkání s Klatovy bylo vidět, že Českobudějovičtí jsou duchem na strakonické palubovce.

„Povedl se nám docela neuvěřitelný zvrat,“ libuje si kouč BSK ČB Jan Rizák, jehož svěřenci se o poločase nadechli ke strhující stíhací jízdě. „

Kluci si dokázali, kde mají svůj limit. Zjistili, že neexistuje. Nemohou být svázáni vysokým bodovým rozdílem. Když jsme v 8. minutě prohrávali 3:20, málokdo by si na nás vsadil!“

Hosté v zápase prohrávali už o čtyřiadvacet bodů, přesto nerezignovali. Trenér Rizák zdůrazňuje, že každý hráč, který nastoupil, přispěl k nečekanému obratu svým dílem. Za příklad dává tři body Schönbauera za koš s faulem, potrestaný proměněnou šestkou: „Odskočili jsme na sedm bodů.“ Nebo mladého Martina Kasparidese, jenž ubránil nebezpečného Čecha: „Svého úkolu se zhostil perfektně.“

Jeho starší bratr Filip trojkami stahoval zdánlivě nedostižný náskok Strakonic. Širůček ve třetí čtvrtině táhl protiútoky, a navíc pomáhal při bránění Čecha. Šašek podle trenérových slov poctivě bránil. „Za obranné doskoky a bloky bych poděkoval Klabouchovi. Paleček s Bláhou shodně přispěli třinácti body. Částku bych vyzdvihl za úsek hry, kdy nahradil na rozehrávce Filipa Kasparidese, který si už potřeboval odpočinout, protože byl neustále pod tlakem,“ pokračuje kouč v hodnocení vítězné sestavy. Zapomenout nemůže na Josefa Nejedlého. „Se šestnácti body byl naším nejlépe střílejícím hráčem. Pro Strakonice znamenal velký problém při nájezdech pod koš i v obranném doskakování,“ chválí Jan Rizák. „Celý manšaft zabral na sto procent!“ shrnuje.

Splacené účty

Sečteno a podtrženo, druhé derby se Strakonicemi mělo úplně jiný scénář než to první, v němž hrála prim agresivní strakonická obrana.

Den po výhře nad Pískem domácí museli spolknout hořkou pilulku, naopak hosté si zopakovali zvrat podobný tomu, jaký se jim povedl v přípravném období pod koši Gmündu. Po hektickém závěru BSK ČB zvítězil 75:71.

Nikdy se nevzdávej, to je Rizákovo krédo. Chce hráče přesvědčit, že když se ho budou držet, rozhodně neprohloupí. „Jestli si něco z utkání odnesou, kdyby to bylo jen tohle, bude to pro ně mít smysl!“ je přesvědčen po neděli navýsost spokojený trenér Jan Rizák.