O víkendu se utkali s Táborem a věděli, že musejí vyhrát doma i venku, jinak budou mít ve druhé polovině sezony v boji o udržení velmi složitou úlohu . . .

Naštěstí úkol splnili, ale jednoduché to vůbec neměli, poslední Tábor totiž v obou zápasech kladl houževnatý odpor. „Přes všechny porodní bolesti to dopadlo dobře,“ kvituje trenér Českých Budějovic Jan Rizák dvě vítězství, bez nichž by se záchrana týmu ve druhé lize vážně zkomplikovala! „Chtěli jsme vyhrát, a jestli to půjde lehce nebo těžce, bylo vedlejší,“ podotýká Jan Rizák.

Českobudějovičtí v tabulce dostali pod sebe Sokolov a bodově se dotáhli na Mariánské Lázně. „Neoddechli jsme si, já spíš doufám, že jsme se nadechli – a druhou polovinu soutěže odehrajeme důstojněji,“ věří kormidelník BSK.

V sobotním derby na domácí palubovce BSK ČB po celý zápas vedl. Začal zhurta (12:2) a udržoval si náskok i poté, co ve druhé desetiminutovce přišel o elitního střelce Tomáše Budínského. Za opakované komentáře k výroku rozhodčího šel předčasně pod sprchu – přesto stačil do 15. minuty přispět 14 body, a to bylo překvapivě nejvíc ze všech hráčů BSK v celém utkání! Tentokrát mu nesekundoval jindy skórující Kasparides, jenž se trápil. „Každý hráč na takový zápas jednou za sezonu nárok. Jede se dál,“ přimhouřil oko trenér Jan Rizák. Naopak vyzdvihl pozitivní fakt, že každý z hráčů dal alespoň jeden koš, a měl tak podíl na výhře 67:61.

Většinou vinou zranění chyběli vítězům Filip, Houška, Dvořák a Paleček, který se přišel alespoň podívat – a více hezkých basketbalových momentů, odměněných potleskem, určitě viděl v podání svých spoluhráčů.

„Tábor se v lize už něco naučil, stačil něco pochytit, ale byla to úroveň kraje,“ objektivně zhodnotil Jan Rizák duel týmů ze dna tabulky. „Přizpůsobili jsme se soupeři. Jak vynikající zápas dokážeme odehrát s výborným soupeřem, tak jsme také schopni přizpůsobit se soupeři menších kvalit, než máme my, a to naší hře škodí,“ lituje trenér.

Není divu, že nervozita byla značná. V závěru duelu, kdy se Tábor přiblížil na rozdíl šesti bodů, jako by domácí pětice trochu zpanikařila a uklidnil ji až příchod matadora Kiselici. „Někdy jsou to infarktové chvíle, ale zatím jsme s asistentem Standou Šimáškem schopni je ustát,“ ujišťuje trenér Jan Rizák.

Odveta

V neděli bez Schönbauera, jenž pauzíroval s kotníkem, odehrály České Budějovice ještě vyrovnanější duel. V jednu chvíli to s nimi vypadalo kriticky. „V páté minutě třetí čtvrtiny jsme prohrávali o jedenáct bodů – 41:52,“ upozorňuje Rizák. Jeho tým začal ukrajovat z náskoku, po Špičákově trojce vedl o bod a týmy šly do poslední čtvrtiny. Když se ujaly dvě táborské trojky, museli hosté opět dotahovat. Pět minut před koncem prohrávali o bod a pak zasadili rozhodující úder. „Měli jsme výborný úsek hry, který jsme vyhráli 13:2, a závěr jsme kontrolovali,“ popisuje kouč BSK. Když týmu teklo do bot, zvedl z lavičky Budínského se Šaškem, kteří měli na kontě čtyři fauly. „Potvrdila se zkušenost a herní vyzrálost našich hráčů,“ pochvaloval si lodivod.

Střelecky se připojil k Budínskému Kasparides (oba 21). K rozhodujícímu zvratu zavelel – hlavně v obraně – kapitán Kiselica, vedle něhož se zlepšuje „žák“ Klabouch.
Dvě výhry nad Táborem mají být pro BSK České Budějovice základní kámen, na němž může v Novém roce začít stavět záchranářské dílo. „Víme o našich slabinách, máme co zlepšovat. Soustředíme se na další zápasy,“ vyhlašuje Jan Rizák přípravu na Most a Teplice; oba severočeské celky BSK hostí o víkendu 17.–18. ledna na své palubovce.


ČÍSLA Z DERBY

BSK ČB – TÁBOR 67:61 (24:14, 42:32, 60:50), body vítězů: Budínský 14, Klabouch 11, Schön〜bauer 10, Šašek 9, Bláha 8, Špičák, Kiselica 4, Částka 3, Kasparides a Širůček 2. Trestné hody 34/19, fauly 31:32, trojky 3:4.

Sestava BSK ČB: Kasparides, Schönbauer, Budínský, Šašek, Kiselica, střídali Širůček, Částka, Klabouch, Bláha, Špičák.
TÁBOR – BSK ČB 78:86 (19:13, 38:33, 62:63), body vítězů: Budínský a Kasparides 21, Kiselica 14, Bláha, Špičák 3, Širůček 1. Trestné hody 27:21, fauly 21:25.