V Karlových Varech a v Mostu družstvo muselo podle slov trenéra Jana Rizáka překousnout nejednu křivdu. „Rádi si zahrajeme proti kvalitním týmům, zapotřebí je však i kvalitní pískání,“ naznačil budějovický kouč.


V Karlových Varech měl BSK ČB k vítězství rozhodně blíž než v Mostě. Dlouho vedl, zápas rozhodla ve prospěch domácích basketbalistů (89:70) až poslední čtvrtina, kterou vyhráli 34:14; v koncovce Jihočeši odpadli.

Trestné hody

„Bohužel, závěr nám nevyšel, dopustili jsme se některých chyb,“ přiznává českobudějovický kouč Jan Rizák. Upozornil na nezvykle velký počet trestných hodů soupeře. „Když má proti vám za zápas osmačtyřicet hodů a dá z nich jedenatřicet bodů, tak je to těžké. My se do té čáry tak často nedostávali,“ mrzelo ho.


Rozhodčí v utkání odpískali celkem 53 fauly (22:31).

Střelec Dvořák

Budějovickému týmu chyběl pod košem nemocný kapitán Kiselica a přišel o Nejedlého, jenž si při dopadu poranil kotník. „Velmi dobře zahráli Šašek a Dvořák,“ chválí trenér Jan Rizák své nejlepší střelce (oba 24), ke kterým se tentokrát pohříchu nikdo nepřidal.


Pendl z J. Hradce Jiří Dvořák jako nejfaulovanější hráč hostů proměnil v Karlových Varech sedm z deseti šestek. Na kanonádu Jiřího a Rostislava Slavíkových, kteří obstarali Thermii 53 body, ani to však v konečném součtu nestačilo. Jihočeši tak vyhráli jen na trojky – 5:0 (Šašek 3).
Vedoucí Písek v Karlových Varech urval vítězství 97:95 až ve druhém prodloužení!


Zato v Mostě – stejně jako BSK ČB – o víkendu podlehl. Pro Sršně to byla vůbec první porážka v sezoně. Palubovka Baníku se stává pro soupeře pořádně horkou půdou.


„Pokud by ze strany rozhodčích byla větší objektivita, dá se Most porazit,“ je přesvědčen Jan Rizák. „Venku prohrává. Pokud s ním vydržíte běhat, jeho hráči nejsou tak úspěšní,“ tvrdí českobudějovický kouč.


Jako důkaz mu poslouží výkon nejlepšího střelce soupeře Martina Čmolíka. „Má průměr dvacet čtyři body na zápas, my mu dovolili osmnáct. Ale bohužel další dva dali po deseti bodech . . . Domácí lavička byla úspěšnější než naše.“ A tak konečný výsledek zněl 86:62.


Ačkoli družstvo utrpělo dvě prohry, trenér Rizák našel na zápasech venku i pozitiva. „Hráči bojovali, a to je velmi důležité. Nenechali se srazit na zem. Šli dál, ale pořád naráželi na hradbu,“ nemůže kouč stále přijít na jméno mužům s píšťalkou. Žádný protest ale prý klub nepodá. „To nemá cenu,“ kroutí hlavou Jan Rizák.

Blíží se derby

Jeho hráči nastoupí mistrovsky pod koše až po Novém roce: v sobotu 5. ledna se představí v Písku, který vede skupinu. Hned druhý den přivítají lídra v domácí tělocvičně v Kubatově ulici. „Chtěli bychom Písek porazit!“ netají se úmysly Jan Rizák.

Doma si věří

Muži BSK České Budějovice mají ve II. lize na kontě šest výher a čtyři prohry. Domácí odvetou s Pískem načnou druhou polovinu soutěže. Trenér Rizák se neobává, že by se po výborném začátku bilance mohla otočit v neprospěch jeho týmu. „Doma povinné body uhrajeme,“ tvrdí přesvědčivě, „no a pak se uvidí . . .“


Před dalšími zápasy chce začlenit do týmu Ondřeje Jelínka, aby měl na rozehrávce více variant. „Trénuje s námi, rozehrál se v OP a ve druhé části ligy by mohl na postu rozehrávače vypomáhat Kasparidesovi,“ plánuje trenér.