Biháry favoritem

1.CZP ve svém areálu na Vltavské nábřeží pořádá mistrovství světa v benchpressu. Zúčastní se jej více než padesátka závodníků z celého světa, muži i ženy. Favoritem klání je český závodník Martin Biháry. „Je absolutní vítěz otevřeného mistrovství Evropy všech váhových kategorií,“ informuje pořadatel akce a trenér 1.CZP Jiří Smékal.


„Největší konkurenci představují Íránci a Rusové, to je velká síla,“ tvrdí. Na řadu by měl přijít Biháry kolem dvanácté hodiny, to podle Smékala začínají atraktivní váhy, kde se zvedá přes 200 kg. „Někteří závodníci se snaží taktizovat, aby s naším závodníkem nebyli ve stejné váhové kategorii,“ přibližuje obavy ostatních závodníků.


„Chtějí se mu vyhnout, proto neprozradíme, v jaké kategorii budeme startovat,“ uvádí.


V desetičlenném českém týmu jsou i dvě ženy. Jednou z nich je světová rekordmanka Radka Houšková. I od ní se čeká úspěch. „Když zvedne osmdesát kilo, má šanci,“ věří Smékal.


Nejmladšímu domácímu závodníkovi je 15 let, nejstaršímu 70. „To poukazuje, že se to dá dělat i v pokročilém věku. Benčpres, neboli zvedání činky v leže na lavičce, je oblíbeným cvikem ve fitness centrech,“ vysvětluje zkušený trenér.

Olympijská činka

Kapacita centra je tři sta míst, Jiří Smékal doufá, že se hala zaplní. „Nečekáme, že bude plno, ale budeme rádi, když sem ti, kteří se o to zajímají, zavítají. Vstup je zdarma,“ vzkazuje milovníkům činek a posilovacích strojů.


Díky úspěchu na světových hrách v brazilském Sao Paulu, kde v srpnu člen 1.CZP Jiří Janoušek za asistence trenéra Jiřího Smékala soutěžil ve váhové kategorii do 82,5 kg a vybojoval stříbrnou medaili, získalo centrum dotaci na olympijskou činku. „A jsme jediní v kraji, kdo ji má,“ chlubí se Smékal.