V nejtěžší váhové kategorii mezi tělesně postiženými se poprvé představil Roman Štramberský (1.CZP JČ,o.s.), který přišel o dolní končetinu po autohavárii. Soutěžil ve váhové kategorii do 125 kg a vzepřel v benchpressu 157,5 kg. Stal se tak absolutním vítězem všech váhových kategorií před Petrem Szalacsim z Bavaria Opava a Jakubem Novákem (1.CZP JČ, o.s.). V juniorské kategorii vytvořil český rekord Vladimír Bořil (1.CZP JČ,o.s.), který váží 53 kg a vytlačil činku o sedm kilogramů těžší.

Limit splněn

V kategorii žen dosáhla nejlepšího výsledku domácí závodnice Petra Steinerová (1.CZP JČ, o.s.), která vytvořila český rekord ve váze do 60 kg výkonem 70 kg. „Tento výkon má hodnotu současného A limitu pro paralympijské hry,“ těší ředitele centra a reprezentačního trenéra Jiřího Smékala.

„Jelikož se již nemůže kvalifikovat na letošní hry do Pekingu, bude startovat o víkendu na mistrovství světa v benchpressu v Praze se zdravými vzpěrači a její příprava bude směřovat na příští paralympiádu v Londýně v roce 2012,“ vysvětluje.

Poperou se se světem

Specifikem soutěží tělesně postižených vzpěračů je rozšířená lavice, na které leží s nataženými nohami. Mezi zrakově postiženými vzpěrači vytvořil český juniorský rekord patnáctiletý nevidomý Ondřej Vohradský (váhová kategorie do 56 kg) výkonem 45 kg. Hlavní pozornost byla věnována třem českobudějovickým reprezentantům, kteří odlétají se svým trenérem Jiřím Smékalem, jako jediní z Čech, koncem tohoto měsíce na Floridu, kde se bude konat mistrovství světa v benchpressu a v silovém trojboji zrakově postižených sportovců. Jejich výkony tomu také nasvědčovaly - Lukáš Šacher ve váze do 75kg vytlačil 140 kg, Martin Biháry (do 90 kg) vzepřel 185 kg a Jiří Janoušek (do 82,5 kg) v silovém trojboji zdolal celkem 555 kg.