„Přijel tým, který patří mezi nejšpičkovější v Evropě. Řadím ho mezi čtveřici nejlepších. Tak kvalitní hráčky nemají možnost strakoničtí diváci vídat každý den," uznal kvality soupeře trenér Strakonic Ivan Beneš.
Domácí basketbalistky prohrály 41:81, za svůj výkon se však stydět nemusí. „Prohrát o čtyřicet bodů s USK Praha není žádná ostuda, tak s nimi prohrávají i jiní," tvrdí kouč.
Pohled do tabulky mu dává za pravdu. Pražanky odehrály sedm zápasů, všechny vyhrály. Nejlepšího výsledku proti nim dosáhl momentálně druhý Hradec Králové, který prohrál „jen" o třicet bodů 55:85. „Samozřejmě, vždy jdeme do zápasu s cílem vyhrát, ale tentokrát to opravdu nebylo reálné. USK je nad síly všech ligových celků," nedělá z porážky tragédii Beneš.
Na palubovce byl rozdíl znát. I když byly ve hře fáze, kdy se pražskému družstvu nedařilo, hráčky ZVVZ USK domácí basketbalistky převyšovaly ve všech činnostech a Jihočešky se jen těžko prosazovaly. „Proti kvalitní obraně soupeře bylo těžké se prosadit. Na každém postu měly vysokoškolačky výškovou převahu a také na střelbu nám dopřávaly mnohem méně času než jiní soupeři," viděl strakonický lodivod, stejně jako všichni přítomní diváci.
Strakonickému celku chyběly Šujanová, Košatková a Drachovská. Na hřiště se naopak dostaly dorostenky Krejčová, Malá i Gaislerová. „Celý tým podal dle mého soudu statečný výkon. Mám z toho radost. Věřím, že nemocné hráčky se brzy uzdraví a v klíčových zápasech nám pomůžou," zhodnotil výkon svých svěřenkyň Ivan Beneš.
Pouze v určitých okamžicích byla se hrou svého týmu spokojena trenérka ZVVZ USK Natália Hejková. „Chtěly jsme si ve Strakonicích vyzkoušet nějaké nové varianty, ale hráčky mě dostaly do pochybností, zda takto můžeme v Eurolize hrát."
Strakonice ji ničím nepřekvapily. „Hrály zhruba to, co jsem čekala. Mají čtyři zahraniční hráčky, které basketbal hrát umí. Škoda jen, že jim chyběla Edita Šujanová, mohlo to být ještě zajímavější," zhodnotila výkon Jihočešek hostující trenérka.
Kvůli nabitému programu sehraje ZVVZ USK Praha v základní části české nejvyšší soutěže pouze jedenáct utkání. „Méně zápasů v naší lize vítáme. Například minulý týden jsme mohly přitvrdit v přípravě, neboť jsme měly volno v Eurolize. Pokud bychom stále hrály, neměly bychom takový prostor na trénink," říká Natália Hejková.
Že jsou ligové zápasy za každých okolností lepší než trénink, si koučka USK Praha nemyslí. „Někdy je trénink lepší. Tedy pokud je dobrý. Na zápas se ale zase hráčky lépe vyhecují, takže i ten herní moment je v přípravě neméně důležitý," má jasno Hejková.
Hlavnímu rivalovi pražského univerzitního klubu, basketbalistkám Imosu Brno, se v této sezoně vůbec nedaří. Koho tedy trenérka Hejková považuje za hlavního soka svého týmu v boji o ligový titul? „Bude to zajímavé. Uvidíme, jestli se ještě Imos vůbec vzpamatuje. Jestliže ne, pak by mohl být naším hlavním protivníkem Valosun Brno nebo Hradec Králové," přemýšlí Natália Hejková.