Konec letošního ročníku Ženské basketbalové ligy hlasitě zaklepal na dveře.

Včera se hrál třetí a nejspíš i poslední finálový duel mezi USK Praha a Hradcem Králové. Předchozí dva zápasy totiž čerstvé vítězky Euroligy vyhrály suverénně 94:52 a 87:40 a měly tak výrazně nakročeno k zisku ligového titulu.
Pro strakonické basketbalistky sezona skončila již před týdnem výhrou nad Lokomotivou Karlovy Vary ve skupině o udržení a Sev-en Strakonice tak může pomalu bilancovat.
K týmu se těsně před zahájením sezony připojily čtyři zahraniční posily (Kastaneková, Vrančičová, Berryová a Milliganová), mezi osmičku nejlepších se však basketbalistky Strakonic ani letos nedostaly.
To se Jihočeškám naposledy podařilo v sezoně 2010/2011. Strakonické hráčky to tehdy dotáhly až do semifinále, kde podlehly ve třech zápasech týmu USK. Na opačné straně barikády tenkrát bojovala současná kapitánka Strakonic Edita Šujanová.
V sérii o třetí místo pak strakonické hráčky porazily v pětizápasovém dramatu Valosun Brno a získaly bronzové medaile.
To je však historie. Po letošní základní části na ně zbylo jen deváté místo a tedy zápasy ve skupině o udržení. „Mrzelo nás, že jsme se těsně nedostali do play off. Zvlášť, když jsme potom viděli, jak sedmá Slavia trápila ve čtvrtfinále druhý Hradec Králové," viděl se na místě pražské Slavie trenér Jihočešek Ivan Beneš.
Právě se Slávistkami a s VŠ Praha bojovaly strakonické hráčky až do posledních kol o dvě místa v elitní osmičce. Neúspěšně. „Když jsme reálnou šanci na sedmé místo ztratili, usoudili jsme, že než skončit osmí, utrpět tři zdrcující porážky s USK Praha a být akorát naštvaní, je lepší zahrát si šest zápasů ve skupině o záchranu a něco vyhrát," uvažuje pragmaticky Beneš.
Klid jemu a jeho svěřenkyním dodával bezpečný náskok na sestupové pozice. Strakonice tři utkání ve skupině play out vyhrály a třikrát odešly z palubovky poraženy. S přehledem si pohlídaly deváté místo. „Nemuseli jsme se třást o záchranu, jako Karlovy Vary nebo Ostrava, takže nakonec jsme spokojeni," vžívá se na chvíli do situace rivalů ze suterénu tabulky kouč Beneš.
Právě Ostrava a Karlovy Vary budou muset svoji příslušnost mezi ženskou basketbalovou elitou obhajovat v baráži.
Trenéry potěšil fakt, že mohli dát příležitost i juniorkám a dalším mladým hráčkám, které v základní části tolik příležitostí nedostávaly. „Nikdo jiný v lize nedává šanci mladým dorostenkám tak, jako je tomu u nás," vyzdvihuje trenér Strakonic.
Právě na vlastní odchovankyně bude strakonický klub spoléhat v příští sezoně. „Určitě počítáme s místními mladými hráčkami. Za dva roky, co Strakonice trénuji, se tu vybudoval nějaký kádr a doufám, že v příští sezoně ho nebudeme muset stavět znovu. Hráčky získaly nějaké návyky, něco nového se naučily, takže věřím, že kostra kádru se měnit nebude, i když k nějakým dílčím obměnám dojde," naznačuje Ivan Beneš.
Ne všechny hráčky totiž splnily očekávání a klub za ně bude hledat vhodnou alternativu. V této souvislosti trenér Beneš hovoří zejména o zahraničních podkošových hráčkách, Američance Berryové a Kanaďance Milliganové. Kouč naopak chválí Marissu Kastanekovou a Irenu Vrančičovou, které byly pro klub nepochybně přínosem.
Samotný trenér hodlá v Strakonicích pokračovat i nadále. „Ve Strakonicích jsem spokojený. Líbí se mi tady a těším se na další práci pro klub. Potřebnou motivaci k tomu mám," dodává Ivan Beneš.