Bike Country vzniklo původně jako závod v terénu pro silniční závodníky. V průběhu let se však rozvinulo do silně obsazeného závodu, kde se utkávají vynikající jezdci z naší historie se silničáři, motokrosaři i jezdci endura. „Nejrychlejšími pochopitelně bývají čistokrevní motokrosaři,“ říká hlavní organizátor závodu Martin Smrž.

Čtyři vítězové

Mezi osmi dosavadními vítězi velkého jílovického finále profesionálů o Zlatou vázu figurují zajímavá jména. V letech 1999, 2000 a 2002 ji získal silničář Kamil Prager. Třikrát (2003, 2005 a 2006) se radoval také motokrosař Zdeněk Blábolil. V roce 2001 zvítězil Bohumil Staša a o tři roky později Michal Kadleček.


Finálové jízdy budou zítra začínat od 14 hodin. Nejprve si to rozdají veteráni, následovat bude Stříbrná trofej amatérů a vyvrcholením závodu bude již zmíněná Zlatá váza profesionálních závodníků.


Před nimi absolvují všichni dopolední měřené tréninky a rozjížďky shodné se systémem klasického motokrosového závodu. Finálové jízdy jsou právě specialitou jílovického Bike Country. Vypsána je také soutěž tříčlenných týmů o stokilové prase.


Systém závodu umožňuje, aby se utkali na jedné trati amatéři i profesionálové, což je také základní myšlenkou a filozofií tvůrců závodu. Poměření jezdců, kteří se v sezoně díky rozdělení do různých kubatur a úrovní soutěží prakticky nesetkají.


Přihlášeno je kolem sto padesáti jezdců, mezi nimiž jsou i adepti na celkové prvenství: Zdeněk Blábolil, Michal Gregor, Lukáš Mohaupt, David Soldát nebo Martin Žďárský,

Smržové na startu

Z ryzích silničářů nebudou na startu domácího závodu chybět bratři Jakub a Matěj Smržové, kteří jezdí v MS superbiků, i Matějův týmový kolega Angličan Barry Burrell .


Slavnostní vyhlášení výsledků s kulturním programem se uskuteční od 17 hodin v jílovické restauraci.