18. kolo extraligy volejbalistů svedlo proti sobě velké rivaly posledních sezon, sousedy v tabulce. České Budějovice přivítaly Karlovarsko. Domácí tým se po vypadnutí z pohárové Evropy může naplno koncentrovat na domácí nejvyšší soutěž. Jihočeši se spoléhají na tradičně výbornou atmosféru. To platilo v Lize mistrů, platí to i v extralize a platilo to i při zápase 18. kola.

Jihočeši v úvodních výměnách marně hledali recept na úspěšné ukončení výměn, Karlovarští přijeli výborně takticky připravení a zdobila je neprostupná obrana (3:8). Budějovičtí volejbalisté dřeli, ve snaze vybrat míč v poli došlo i k několika srážkám, podařilo se jim stáhnout rozdíl skóre na dva body (15:17). Hosté výborně blokovali, a také univerzál Lamanec nechával často vyniknout svoji levačku. Na servisu zaúřadoval karlovarský Ihnát a vypracoval pro hosty už pětibodový náskok, který vydržel až do konce prvního setu. Jihostroj poprvé v domácím zápase extraligy prohrál první set.

Ani druhá sada se nevyvíjela tak, jak by si domácí přáli, Karlovarsko mělo stále více ze hry, nepomáhala ani střídání, za Ondroviče přišel Sedláček a Balabanova nahradil Leština. Při oddechovém čase, který si vyžádal trenér Karlovarska, už panovala na budějovické lavičce o mnoho lepší nálada. Taylor-Parks podával, Carísio nahrával a Luengas zakončoval, tato trojice zařídila vedení 17:13. Jihostroj chytil správný rytmus, pomáhal si přímými body z podání a soupeře již k ničemu nepustil.

Stringer ze Zlivi vyplétal raketu Lindě Noskové
Linda Nosková předvedla v Melbourne senzaci. Její raketu vyplétal muž ze Zlivi

Domácí volejbalisté si museli připadat jako na horské dráze, jejich výkon a zároveň vývoj skóre byl nahoru dolů. Úvod a průběh třetího setu patřil zase Karlovarsku, které vedlo už 22:17. V tu chvíli se dostal na podání Leština, vybral si jeden směr a trápil karlovarské přihrávače, kteří nebyli schopni pořádně zaútočit, a vybojoval setbol (24:22). O ten se ale svedla ještě pořádná bitva. Poslední, kdo se ve třetím setu dotkl míče, byl hostující smečař Ihnát, který poslal míč prsty pouze do sítě.

V úvodu čtvrtého dějství se strhla bouřlivá debata o verdikt sudího Možnára, Jako kohouti se na něj vrhli oba kapitáni, nespokojená byla také celá Sportovní hala. Dramatický okamžik na domácí straně, při bloku se za stavu 9:13 zranil Taylor-Parks a musel být odnesen s pochroumaným kotníkem na ošetření. V průběhu setu trenér Kowal vyměnil téměř celou sestavu, ale podobný obrat jako v předchozí sadě se Jihostroji nepovedl.

Rozhodující set zahájila na domácí straně základní sestava se dvěma změnami, Sedláček za Taylora-Parkse a Leština místo Balabanova. Při výměně stran vedli Karlovarští 8:6 i díky esu nahrávače Keeminka. Jihočeši se rvali, nechtěli přijít o domácí extraligovou neporazitelnost, ale hosté ze západu republiky byli proti. Hráli uvolněně a mečbol proměnili vydařeným blokem na univerzála Gonzáleze. V sobotu večer viděli diváci v Českých Budějovicích obrovské nasazení obou týmů, krásné výměny plné tvrdých útoků a skvělých zákroků v poli. Fandové Jihostroje by si přáli opačný výsledek, ale i tak svým hráčům za předvedený výkon děkovali potleskem.

Jihostroj ČB – Karlovarsko 2:3 (-20, 19, 27, -18, -9), rozhodčí Možnár, Grabovský, diváků 1290, 135 minut. Jihostroj ČB: Luengas, Balabanov, González, Carísio, Taylor-Parks, Ondrovič – libero Kovařík (Emmer, van Stijn, Leština, Sedláček, Zelenka). Trenér: Andrzej Kowal.